The comparision of healthy eating index values of female patients between 25-30 and 30-40 body mass index between 18-65 years who apply to a special hospital nutrition and diet policilinic
Özel bir hastanenin beslenme ve diyet polikliniğine başvuran 18-65 yaş arası beden kitle indeksi 25-30 ve 30-40 arasında olan kadın hastaların sağlıklı yeme indeks değerlerinin karşılaştırılması
  1. Tez No: 474479
  2. Yazar: MERYEM GÜBÜR
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. HÜLYA DEMİR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Beslenme ve Diyetetik, Nutrition and Dietetics
  7. Yıl: 2017
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Yeditepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Beslenme ve Diyetetik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 87
Özet
ÖZET Bu çalışmada, Özel bir hastanenin Beslenme ve Diyetetik polikliniğine başvuran 18-65 yaş arası beden kitle indeksi 25-30 olan kadın hastaların diyet kalitesi, Sağlıklı Yeme İndeksi'ni(HEI) kullanarak beden kitle indeksi 30-40 arası olan kadın hastalarındiyet kalitesi ile karşılaştırılmıştır. Bu çalışma 80 kadın hasta üzerinde yürütülmüştür;39hasta beden kitle indeksi 25-30 ve 41 hasta beden kitle indeksi 30-40 olarak katılmıştır. Ortalama yaş 34,64 ± 12,12 olarak bulunmuştur. Besin alımı genel anket ve 24 saatlik geriye dönük hatırlama yöntemi ile ölçülmüştür ve diyet HEI'nin ortalamaları ile değerlendirilmiştir. BKI'si 25-30 olan katılımcıların HEI ortalama puanı 48,10 ± 12,54, BKI'si 30-40 olan katılımcıların HEI ortalama puanı 52,48 ± 13,92 olarak bulunmuştur. Toplam katılımcıların %1'i iyi diyete sahipken, %54'ü düzeltmeye ihtiyacı olan diyete ve %45'i ise kötü diyete sahip olarak bulunmuştur. Toplam katılımcılarda HEI'nin tahıl, sebze, meyve, süt, sodyum ve diğer besin bileşen puanları popülâsyonun genelinde düşük bulunmuştur. En düşük puana sahip HEI değeri meyve iken, en yüksek HEI değerine toplam yağ asidi olarak bulunmuştur. Yapılan analiz sonucunda diyet kaliteleri karşılaştırıldığında BKI'lerine göre HEI puanlarının anlamlı olarak farklılaşmadığı görülmüştür (p˃0.05). Yapılan analizlerin sonucunda katılımcıların HEI puanları ile medeni durum, menopoza girme yaşı, menarş yaşı, sigara kullanım sıklığı, toplam gebelik sayısı, alkol kullanma sıklığı, ana öğün sayıları, ara öğün sayıları, atlanan öğün, eğitim durumları karşılaştırıldığında anlamlı farklılıklar gözlenmemiştir (p˃0.05).
Özet (Çeviri)
ABSTRACT In this study, diet quality of the female patients aged 18-65 with a body mass index (BMI) of 25-30 who applied to the polyclinic of Nutrition and Dietetics of a private hospital were compared with those of women with body mass index 30-40 using Healthy Eating Index (HEI). This study conducted on 80 patients; 39 patients had body mass index of 25-30 and 41 patients had body mass index of 30-40. The mean age was found as 34,64±12,12 years. Nutrient intake was measured by taking 24-hour dietary recall (24HDR) method and dietary quality was assessed by means of the HEI. BMI' 25-30participants with a mean HEI score of 48.10 ± 12.54 and participants with a BMI of 30-40 had an HEI average score of 52.48 ± 13.92. 1% of the total respondents had good news, 54% needed to fix it, and 45% had bad news. In total participants, cereal, vegetables, fruit, milk, sodium and other nutritional component scores of HEI were found to be low in the overall population. The HEI value with the lowest score is the fruit, while the highest HEI value is found as total fatty acid. When the dietary qualities were compared, it was seen that the HEI scores did not differ significantly according to the BMI (p˃0.05).