Eskişehir ilinde 2009-2015 yılları arasında ateşli silah yaralanmasına bağlı ölüm olgularının değerlendirilmesi
İnvestigation of deaths due to firearm injuries in Eskişehir between 2009-2015
- Tez No: 474482
- Danışmanlar: DOÇ. DR. TARIK GÜNDÜZ
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Adli Tıp, Forensic Medicine
- Yıl: 2017
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Eskişehir Osmangazi Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Adli Tıp Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 66
Özet
Her yıl dünya genelinde binlerce insan ateşli silah yaralanmaları sonucu ölmektedir. Ateşli silahlara bağlı yaralanmalar ve ölümlerin önlenmesi, son yıllarda halk sağlığının karşı karşıya bulunduğu en tartışmalı ve karmaşık konulardan biridir. Birçok ülkede ateşli silah yaralanmasına bağlı ölüm sayısında hızlı bir artış olduğu kaydedilmektedir. Ülkemizde de cinayetlerin en sık nedeninin ateşli silahlar olduğu belirtilmektedir. Ateşli silah yaralanmasına bağlı ölüm olgularında adli tıp uzmanlarından orijin, atış mesafesi, atış yönü, merminin vücutta izlediği yol, kişiye isabet eden atış sayısı, hangilerinin öldürücü nitelikte olduğu gibi sorulara yanıt vermesi istenmektedir. Bu çalışmada Eskişehir ilinde meydana gelen ateşli silah yaralanmasına bağlı ölüm olaylarını, ülkemizin diğer illerinde ve dünyada yapılan çalışmalarla karşılaştırarak farklılıklar olup olmadığını araştırmak amaçlanmıştır. Adli Tıp Kurumu Eskişehir Adli Tıp Şube Müdürlüğü'nde 2009-2015 yılları arasındaki 7 yıllık süre içerisinde ölü muayene ve/veya otopsisi yapılan olguların 109'unu (%5,7) ateşli silah kaynaklı ölüm olguları oluşturmaktadır. 109 olgunun % 75,2'sinin erkek, % 24,8'inin kadın olduğu, 21-40 yaş grubundaki olguların oranının yüksek olduğu, baş-boyun bölgesinde giriş yarası olanların ilk sırayı aldığı tespit edilmiştir. Cinayetlerin büyük kısmının kısa namlulu silahlarla meydana geldiği, intiharların en sık ev içinde gerçekleştiği, bitişik-bitişiğe yakın atış mesafesinden yaralanarak ölen olguların büyük kısmının intihar ettiği tespit edilmiştir. Ateşli silahlara bağlı ölüm olgularının azaltılmasında toplumun bilinçlendirilmesine yönelik eğitim çalışmalarının yapılması, silah ruhsat alımı şartlarının yeniden gözden geçirilmesi ve daha sıkı önlemlerin alınması ve ruhsatsız ateşli silah kullanımının yaygınlaşmasının engellenmesinde yeni yasal düzenlemeler yapılması ve bu konuda denetimin artırılması gerekmektedir.
Özet (Çeviri)
Every year, thousands of people die from firearm-related wounds worldwide. The prevention of firearm injuries and deaths is one of the most controversial and complex issues facing the public health profession in recent years. It's reported that there's a rapid increase in the number of deaths due to firearm injuries in numerious countries. It's also reported that the most frequent reason of deaths in our country is firearms. In the cases of deaths due to firearm injuries, forensic medicine are required to answer to a number of questions like the origin, gunshot distance, gunshot direction, the way of bullet in the body, the number of gunshot incisive to body, the murderous ones.The aim of this study is to investigate the diffferences between cases of deaths due to firearm injuries in Eskişehir, the other cities in Turkey and the related studies in the world.In the department of forensic medicine institute Eskişehir, of the cases of cadaver examinaton and/or the cases whose autopsies are carried between 2009-2015, 109 are (%5,7) cases of deaths due to firearm injuries.It's found that % 75,2 of 141 cases was male , %21,7 of these cases was female, the rate of cases between 21-40 was high, and the cases whose injuries are in the head- cervical region were composing the first line of incidence.It's found that in most of the murders, handguns were used, suicides were committed most frequently inside the houses, the origin in the cases of deaths after contact/near contact shots was suicide. In order to reduce the deaths due to firearms, it is necessary to carry out training activities to raise awareness of the society, to revise the conditions of obtaining the gun license and to take more strict measures and to prevent the widespread use of unlicensed firearms.