Sıçanlarda deneysel böbrek iskemi / reperfüzyon modelinde erdostein ve D vitamininin koruyucu etkisinin incelenmesi
Investigation of the protective effect of erdostein and d vitamin in experimental kidney ischemia / reperfusion model in rats
- Tez No: 474497
- Danışmanlar: PROF. DR. CEMİL TÜMER
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Fizyoloji, Physiology
- Yıl: 2017
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Mustafa Kemal Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Fizyoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 106
Özet
Bu tez çalışmasında sıçanlarda deneysel olarak oluşturulan böbrek iskemi/reperfüzyon (İ/R) hasarına karşı, antioksidan ve antiinflamatuvar etkilere sahip erdostein (Erd) ve D vitamininin (VitD) histopatolojik, biyokimyasal ve genetik etkilerinin araştırılması hedeflenmiştir. Çalışmada 47 adet Wistar albino cinsi erkek sıçan: sham (n=7), İ/R (n=10), Erd+İ/R (n=10), VitD+İ/R (n=10), Erd+VitD+İ/R (n=10) olmak üzere 5 gruba ayrıldı. Erd, İ/R öncesi 50 mg/kg/gün olmak üzere 7 gün boyunca oral yolla verildi. D vitamini, İ/R öncesi 500 I.U/kg/gün dozunda 7 gün boyunca intramusküler olarak uygulandı. Sham grubu dışındaki tüm gruplardaki sıçanların sol böbrek damarlarına (arter ve ven) atravmatik vasküler klemp ile 60 dakika iskemi ve 24 saat reperfüzyon uygulandı. Yapılan uygulamalar sonucunda histopatolojik, biyokimyasal ve genetik değerlendirmeler için sıçanların kan örnekleri ve böbrek dokuları alındı. Diğer gruplar ile karşılaştırıldığında İ/R grubunda tübül epitelyum hücrelerinde şişme, vakuoler dejenerasyon, deskuamasyon ve nekrozun anlamlı derecede arttığı saptandı (p˂0.05). Sham, Erd+İ/R, VitD+İ/R ve Erd+VitD+İ/R grupları ile karşılaştırıldığında İ/R grubunda üre (p˂0.01), kreatinin (p˂0.05) ve dönüştürücü büyüme faktörü beta 1 (TGF-β1) (p˂0.05) seviyelerinin anlamlı artışı görüldü. Eritropoietin (EPO) hormon düzeyinin sham, Erd+İ/R ve VitD+İ/R gruplarına kıyasla İ/R grubunda anlamlı şekilde arttığı saptandı (p˂0.05). İ/R, Erd+İ/R, VitD+İ/R gruplarında ürotensin II (UII) seviyesinin sham grubuna göre anlamlı derecede arttığı saptandı (p˂0.05). Doku MDA düzeyi, TOS ve OSI değerlerinin İ/R grubunda diğer tüm gruplara kıyasla anlamlı derecede arttığı görüldü (p˂0.001). İ/R grubu ile karşılaştırıldığında TAS değerinin, Erd+İ/R ve Erd+VitD+İ/R gruplarında anlamlı derecede arttığı saptandı (p˂0.05). SOD, CAT ve GSH-Px enzim aktivite ölçümlerinin, sham grubuna kıyasla İ/R grubunda anlamlı derecede azaldığı saptandı (p˂0.01). İ/R grubu ile karşılaştırıldığında CAT ve GSH-Px değerlerinin Erd+İ/R, VitD+İ/R, Erd+VitD+İ/R gruplarında anlamlı artışı görüldü (p˂0.001). Erd+İ/R ve VitD+İ/R gruplarında SOD değerinin İ/R grubuna kıyasla anlamlı olarak artışı görüldü (sırasıyla; p˂0.001, p˂0.01). TRPM 6 gen ekspresyon düzeyinin sham ve İ/R grubu ile ayrı ayrı kıyaslandığında Erd+VitD+İ/R grubunda anlamlı şekilde azaldığı saptandı (sırasıyla; p˂0.001, p˂0.05). İ/R öncesi Erdostein, D Vitamini ve bunların kombinasyon uygulamalarının, renal İ/R'ye neden olan durumlarda ortaya çıkan İ/R hasarının önlenmesinde koruyucu etkisi olduğunu düşünmekteyiz.
Özet (Çeviri)
In this study, it was aimed to investigate the histopathological, biochemical and genetic effects of erdosteine (Erd) and vitamin D (VitD), which have antioxidant and antiinflammatory effects, against experimentally induced renal ischemia/reperfusion (IR) injury in rats. In the study, 47 male Wistar albino rats were divided into 5 groups as sham (n=7), İ/R (n=10), Erd+İ/R (n=10), VitD+İ/R (n=10), Erd+VitD+İ/R (n=10). Erd was given orally for 7 days at a dose of 50 mg/kg/day before I/R. VitD was administered intramuscularly for 7 days at a dose of 500 IU/kg/day before I/R. For all the groups except the sham group, 60-minutes ischemia and 24-hour reperfusion was performed to the left renal vessels of animals (artery and vein) with atraumatic vascular clamp. At the end of applications, blood samples and kidney tissues of animals were taken for histopathological, biochemical and genetics evaluations. Swelling in tubule epithelial cells, vacuolar degeneration, desquamation and necrosis were significantly increased in I/R group as compared with the other groups (p˂0.05). The significant increases of urea (p˂0.01), creatinine (p˂0.05) and transforming growth factor beta-1 (TGF-β1) (p˂0.05) were observed in I/R group in comparison with sham, Erd+I/R, VitD+I/R and Erd+VitD+I/R groups. Erythropoietin (EPO) significantly increased in I/R group as compared to Erd+I/R and VitD+I/R groups (p˂0.05).The level of urotensin II (UII) significantly increased in I/R, Erd+I/R, VitD+I/R in comparison to sham group (p˂0.05). Tissue level of MDA, TOS and OSI significantly increased in I/R group in comparison with all the other groups (p˂0.001). TAS significantly increased in Erd+I/R and Erd+VitD+I/R groups as compared with I/R group (p˂0.05). SOD, CAT and GSH-Px enzyme measurements significantly decreased in I/R group as compared to sham group (p˂0.01). The significant increases of CAT and GSH-Px were observed in Erd+I/R, VitD+I/R and Erd+VitD+I/R groups when compared to I/R group (p˂0.001). The significant increases of SOD in Erd+I/R ve VitD+I/R were observed as compared to I/R group (respectively; p˂0.001, p˂0.01). TRPM 6 gene expression level significantly decreased in Erd+VitD+I/R group as compared with sham and I/R groups separately (respectively; p˂0.001, p˂0.05). We think that applications of Erd, VitD and their combination before I/R have protective effects against in renal I/R injuries.