Donör inek rasyonlarına doymamış yağ asiti ilavesinin süperovulasyon performansı ve embriyo kalitesi üzerine etkileri
The effects of unsaturated fatty acid supplementation to ration on superovulation performance and embryo quality of donor cows
  1. Tez No: 474498
  2. Yazar: SERDAL ÇOBAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ZEYNEP ERDOGAN
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Veteriner Hekimliği, Veterinary Medicine
  7. Yıl: 2017
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Mustafa Kemal Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Hayvan Besleme ve Beslenme Hastalıkları Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 104
Özet
Bu araştırma, donör inek rasyonlarına omega-3 (α-linolenik asit) yağ asiti kaynağı ilavesinin süperovulasyon performansı, embriyo sayı ve kalitesi ile kan progesteron seviyeleri üzerine etkilerinin belirlenmesi amacıyla yürütüldü. Çalışma, her biri 10'ar adet siyah beyaz alaca ırkı süt ineğinden oluşan deneme ve kontrol grubu olmak üzere iki grup ile yürütüldü. Deneme başlangıcında, hayvanlar 10 gün boyunca yeme alıştırma amacıyla beslendi. Alıştırma döneminden sonra 30 gün süresince, kontrol grubu hazırlanan temel rasyonla, deneme grubu ise temel rasyon kuru madde (KM)'sinin % 3.77'si oranında katkı maddesi ilave edilen yemle beslendi. Denemede kullanılan katkı maddesi, rumen korunmuş yağ ile omega-3 yağ asiti bakımından zengin keten tohumunun kombinasyonundan oluşan, enerjice yoğun ticari bir üründür. Bu ürün, % 50 ham yağ ve 166 g/kg oranında C18:3 n-3 linolenik asit (omega-3) içeriğine sahiptir. Buna göre, deneme grubu hayvanlarının her birinin günlük olarak 149.4 g düzeyinde omega-3 tüketmesi sağlandı. Beslemenin 40. gününde ise süperovulasyon protokolü uygulamalarına başlanıldı. Süperovulasyon protokolü uygulamaları esnasında da besleme programına devam edildi. Elde edilen çalışma bulgularına göre; süperovulasyona yanıt bakımından gruplar arasındaki farkın önemsiz olduğu görüldü (p>0.05). Benzer şekilde gruplargruplar gruplar arasında kan progesteron düzeyleri bakımından da önemli bir fark olmadığı tespit edildi (p>0.05). Kontrol grubu ile deneme grubu arasında transfer edilebilir ve transfer edilemez kalitedeki embriyo oranları bakımından fark ise önemli bulundu (p0.05).
Özet (Çeviri)
This study was conducted to determine the effects of omega-3 (α-linolenic acid) fatty acid supplementation to donor cow rations on superovulation performance, embryo number and quality, and blood-progesterone levels. The study was carried out with two groups, each consisting of 10 black-and-white breed dairy cows. At the beginning of the experiment, the animals were fed for adaptation to the ration for 10 days. The control group was fed with the basic ration prepared, and the experimental group was fed with the ration added with omega-3 fatty acid 3.77 % level of the basic ration dry matter (KM) for 30 days of the training period. The feed additive used in the trial is an energy-dense commercial product consisting of a combination of rumen protected fat and omega-3 fatty acid-rich flaxseed. This product consist of 50 % crude fat and 166 g/kg C18: 3 n-3 linolenic acid. The superovulation protocol was started at the 40th day of feeding period. Feeding program was continued during superovulation protocol applications. According to the findings of the study; the difference between the groups in terms of response to superovulation was found to be insignificant (p> 0.05). Similarly, there was no significant difference in blood progesterone levels between the groups (p> 0.05). The difference between the control group and the experimental group in terms of transferable and non-transferable embryo rates were found to be significant (p 0.05).