Sıçanlarda deneysel varikosel modelinde D vitamininin etkisinin incelenmesi
Investigation of the effect of vitamin D in experimental varicocele model in rats
  1. Tez No: 474500
  2. Yazar: GÖKHAN AĞTÜRK
  3. Danışmanlar: PROF. DR. CEMİL TÜMER
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Fizyoloji, Physiology
  7. Yıl: 2017
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Mustafa Kemal Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Fizyoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 72
Özet
Varikosel erkek infertilitesinin en yaygın sebeplerinden biridir. Varikosel, spermatik kord içindeki pampiniform pleksus venlerinin anormal dilatasyonudur. Erişkin erkek nüfusunun yaklaşık olarak %20 'sinde görülen ve erkek infertilitesinin belirlenen en yoğun nedenlerinden birisidir.Varikoselin fizyopatolojisi üzerine D vitaminin etkisini gözlemlemek için histopatolojik, biyokimyasal ve gen ekspresyon analizlerini gerçekleştirdik. Çalışmamızda 30 adet Wistar Albino tipi erişkin erkek sıçan kullanıldı. Her grupta 10 adet hayvan olacak şekilde 3 grup oluşturuldu. 1. grup sham, deney hayvanının sadece batın açılarak varikosel modeli oluşturulmadan tekrar kapatıldı. 2. grup varikosel grubu deneysel varikosel modeli oluşturuldu. 3. grup ise tedavi grubu, deneysel olarak varikosel modeli oluşturulduktan sonra 4 hafta boyunca her gün 500 I.U/kg intramusküler olarak D vitamini verildi. Çalışma sonunda histopatolojik analizler ve TRPM gen ekspresyon düzeyleri için testis örnekleri ve biyokimyasal analizler için kan örnekleri alındı. Alınan testis dokuları histopatolojik olarak ışık mikroskobu ile testislerde meydana gelen değişiklikler belirlendi. Histopatolojik inceleme Johnsen Skorlamasına (JS) göre değerlendirildi. Varikosel grubunun, sham grubuna göre testis dokusundaki tübüllerde bir bozulma gözlemlendi. Tedavi grubunda gözlemlenen testis tübüllerinin sham grubuna yakın bir değer saptandı. Alınan kan örneklerinden elde edilen veriler ile varikosel grubunun sham ve tedavi grubuna oranla total antioksidan seviyesi (TAS) düzeyinde anlamlı bir azalma saptandı. Tedavi grubunun TAS seviyesinde bir değer artışı saptandı. Varikosel grubunun diğer gruplara göre total oksidan seviyesi (TOS) düzeyinde anlamlı düzeyde bir artış gözlemlendi. Gen ekspresyon seviyesinde varikosel grubundaki TRPM düzeylerinin anlamlı decede arttığı gözlemlenirken tedavi grubunda ise artan ekspresyon seviyesi üzerine bir etkisinin olmadığı belirlendi. D vit TRPM ailesi ile olan ilişkisi kapsamlı bir şekilde incelenmesi gerektiğini düşünmekteyiz.
Özet (Çeviri)
One of the most common problems of male infertility is varicocele. Varicoceleis abnormal dilatation of pampiniform plexus veins in the spermatic cord.It has been seen in approximately 20% of adult male population and is one of the most specified problems of male infertility We performed histopathological, biochemicaland gene expression analyzest oobserve the effect in the physiopathology of vitamin D varicocele. In this research, 30 adult male Wistar Albino rat sare used. The rat sare divided into 3 groups of 10 rats. The first group sham, experimental animal shave been planned to be opened only in abdomen and closed before the varicocele model was formed. These cond varicocele group, i.e the patient group has been planned to form experimental varicocele model. The third group, the treatment group have been planned to be given Vitamin D ( D vit.) as 500 I.U/kg intramuscular per day during 4 weeks after experimental varicocele model is formed. At theend of study the testicle samples were taken for histopathological analysis, TRPM gene expressions and blood samples were taken for biochemical analysis. Received the testis and thechanges in testis have been observed histopathologically with help of a light microscope. The histopatgological examination has been evaluted according to JhonsenScore (JS). There has been observed deterioration in tubules of testis tissue of varicocele group compared tosham group. Seminifer testicle tubules of experimental group has been determined as an approximate value to sham group. A significant decrease has been observed in the level of Total Antioxidan Status (TAS) of varicocele group compared sham and experimental groups. A significant increase in the level of Total Oxidant Status(TOS) of the varicocele group compared to the other groups was observed.While TRPM level of vaircocele group has been observed to increase significantly in gen expiression levely there hasn't been seen any decrease in expression level of experimental group. D vit. We think that there lationship with the TRPM family should be studied extensively.