Hemodiyalize giren hastalarda ve renal transplantlı hastalarda tırnak yatağı kapillerlerindeki yapısal değişikliklerin değerlendirilmesi
Assessment of structural changes in nailfold capillaries in hemodialysis patients and renal transplant patients
- Tez No: 474525
- Danışmanlar: PROF. DR. ŞEMİNUR HAZNEDAROĞLU
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Romatoloji, Rheumatology
- Yıl: 2017
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: İç Hastalıkları Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Romatoloji Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 57
Özet
ÖZET Amaç: Araştırmamızda hiperkolesterolemi, hipertansiyon, sigara kullanımı romatolojik hastalıklar ve diyabet gibi bizatihi mikrosirküler yapıda değişiklik yapma olasılığı bulunan hastalıkları olmayan, bilinen kalp hastalığı olmayan, 18 ile 65 yaş arası genç hemodiyaliz hasta grubunda ve benzer özelliklere sahip renal transplantlı hasta grubunda, sağlıklı gönüllülerle karşılaştırmalı olarak tırnak yatağı kapillerlerinin x200 videokapilleroskop ile incelenmesi ve yapısal değişikliklerin gösterilmesi amaçlanmaktadır. Bu doğrultuda tırnak dibi videokapilleroskopisi kardiyovasküler riski önceden haber verebilir mi sorusuyla gelişmeye başlayan literatüre katkı sağlamak amaçlanmıştır. Materyal Ve Metod: Araştırmaya mart 2017 ve temmuz 2017 arasında Gazi Üniversitesi Tıp Fakültesi Hastanesi Nefroloji Bilim Dalı hemodiyaliz ünitesi ve transplantasyon polikliniğinde takip edilmekte olan 15 hemodiyaliz hastası 15 renal transplantlı hasta ve İç Hastalıkları Genel Polikliniği 'ne herhangibir sebeple başvuran 15 sağlıklı gönüllü laboratuvar ve tırnak dibi kapilleroskopisi bulguları açısından değerlendirilmek üzere alınmıştır. Hastaların laboratuvar değerleri rutin muayene başvurularında istenen tetkiklerden oluşmaktadır. Her hastaya prosedürüne uygun şekilde videokapilleroskopi yapılmış ve veriler değerlendirmek üzere kaydedilmiştir. İstatistik analiz SPSS 22.0 paket programı kullanılarak yapılmıştır.
Özet (Çeviri)
SUMMARY İntroduction: In our study, our aim is to show the structural changes on nailfold capilleries with the X200 videocapilleroscopy of patients on hemodialysis program having no disease likely to alter microcirculatory structure such as hypercholesterolemia, hypertension, tobacco use, rheumatologic disease,no coronary artery disease, aged between 18-65 and renal transplantation patients with similar charactheristics are compared to healthy volunteers. At this point it is aimed to answer the question ' Can nailfold videocapilleroscopy predict carsiovascular disease risk ?' Material and method: Between march 2017 and july 2017 ; 15 HD patients and 15 renal transplantation patients who are being monitored in Gazi University Faculty of Medicine Hospital Department of Nephrology hemodialysis unit and transplantation polyclinic and 15 healthy volunteers from internal medicine polyclinic were inclueded in this study to be evaluated in terms of laboratory and nail capillaroscopy findings. The laboratory values of the patients consists of the tests required for the routine follow-up . Every patient were examined by videocapilleroscopy according to procedure and data were recorded. Statistical analyses were evaluated with spss 22.0.