Osteoartrite bağlı diz ağrısı tedavisinde cooled ve konvansiyonel radyofrekans uygulamalarının karşılaştırılması
Comparison of cooled and conventional radiofrequency applications for the treatment of osteoarthritic knee pain
  1. Tez No: 474526
  2. Yazar: HAVVA KOCAYİĞİT
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. SERBÜLENT GÖKHAN BEYAZ
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Anestezi ve Reanimasyon, Anesthesiology and Reanimation
  7. Yıl: 2017
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sakarya Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Anesteziyoloji ve Reanimasyon Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 56
Özet
Osteoartrite bağlı diz ağrısı toplumda oldukça sık görülen ve hastaların günlük aktivitelerini yaparken sürekli ağrı duymalarına neden olan, bu sebeple de hastalarda ciddi özürlülüğe ve yaşam kalitesinde bozulmaya neden olan bir hastalıktır. Bu çalışmada Ocak 2016 - Aralık 2016 tarihleri arasında Sakarya Üniversitesi Eğitim ve Araştırma Hastanesi Anesteziyoloji ve Reanimasyon AD, Algoloji Kliniği' nde osteoartrite bağlı diz ağrısı olan hastalarda genikular sinir radyofrekans (RF) uygulamaları retrospektif olarak incelendi. Sakarya Üniversitesi Tıp Fakültesi Etik kurul onayı alındıktan sonra diz ağrısının tedavisinde konvansiyonel ve cooled RF işlemi yapılmış hastaların dosyalarına kaydedilmiş olan Görsel analog skala (VAS) ve Western Ontario and McMaster Universities Osteoarthritis Index (WOMAC) skorları dosyalarından alınarak incelendi ve işlem etkinliği hakkında bilgi sahibi olundu. Hastaların verileri istatistiksel olarak değerlendirildiğinde hem konvansiyonel RF hem de cooled RF uygulanmış olan hastaların preoperatif değerlerine göre postoperatif 2.hafta, postoperatif 6.hafta ve postoperatif 12. hafta VAS ve WOMAC skorlarındaki değişim anlamlı olarak azalmış bulunmuştur. Fakat iki teknik arasında istatistiksel olarak anlamlı bir fark bulunmamıştır. Sonuç olarak osteoartrite bağlı diz ağrısı olan hastaların palyasyonunda geniküler sinir RF ablasyon uygulamasında hem cooled hem konvansiyonel her iki tekniğin de hastaların ağrılarında azalma sağladığını, fiziksel fonksiyonlarını iyileştirerek yaşam kalitesini arttırdığını ve komplikasyon oranlarının düşük olduğunu ve birbirlerine üstünlüklerinin olmadığını düşünüyoruz.
Özet (Çeviri)
Osteoarthritic knee pain is a very common disease and causes constant pain while performing daily activities, thus causing serious disability and impaired quality of life in patients. In this study, genicular nerve radiofrequency applications of patients with osteoarthritic knee pain in the Algology Clinic Department of Anesthesiology and Reanimation, Sakarya University Training and Research Hospital between January 2016 and December 2016 were retrospectively evaluated. The visual analogue scale (VAS) and Western Ontario and Mc Master Universities Osteoarthritis Index (WOMAC) scores of the patients who treated with conventional and cooled RF procedures due to the osteoarthritic knee pain were investigated and were informed about the efficiency of the procedure after approval of the ethics committee of Sakarya University Faculty of Medicine. When the data of the patients were evaluated statistically, the preoperative VAS and WOMAC scores were found significantly decreased compared with the postoperative 2nd week, postoperative 6th week and postoperative 12th week scores in patients who applied both conventional RF and cooled RF. However, there was no statistically significant difference between the two techniques. Inconclusion, we found that both cooled and conventional RF techniques in genicular nerve ablation reduced the pain of patients with osteoarthritis-induced knee pain and improved the quality of life by improving the patients' physical functions. The complication rates of both applications are very low and there was no superiority to each other.