Toraks duvar kalınlığının bilgisayarlı toraks tomografisi ile demografik verilerle değerlendirilmesi
Evaluation of thoracic wall thickness with computed tomography and its relation with demographic data
  1. Tez No: 474532
  2. Yazar: SERKAN ŞAHİN
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. FATİH TANRIVERDİ
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: İlk ve Acil Yardım, Emergency and First Aid
  7. Yıl: 2017
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Yıldırım Beyazıt Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Acil Tıp Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 72
Özet
Giriş ve Amaç: Tansiyon pnömotoraks hayatı tehdit eden yaralanmalardan biridir. Tedavisinde midklaviküler ikinci interkostal aralıktan iğne dekompresyon işlemi önerilmektedir. Ayrıca bu işlem için yapılan bazı çalışmalarda farklı anatomik bölgeler de önerilebilmektedir. Hayati öneme sahip olan bu işlemin, başarısız olduğu bazı durumlar mevcuttur. Bu çalışmadaki amaç toraks duvar kalınlığının bilgisayarlı tomografi (BT) ile demografik verilerle değerlendirilmesi ve başarılı bir işlem için hangi anatomik bölgenin seçilmesi gerektiğini bulmaktır. Gereç ve Yöntem: Çalışmaya Ankara Yıldırım Beyazıt Üniversitesi Atatürk Eğitim ve Araştırma Hastanesi'nde acil servise başvuran 147 hasta dahil edildi. Herhangi bir nedenle toraks BT çekilen bu hastaların sosyodemografik verileri ve vücut kitle indeksleri (VKİ) kayıt edildi Hastaların sağ/sol ikinci interkostal midklaviküler (MK) ve beşinci interkostal midaksillar (MA) ve anterior aksillar (AA) toraks duvar kalınlığı ölçümleri ayrı ayrı yapıldı. Bulgular: Çalışmaya alınan 147 hastanın %61,9'u erkek, %38,1'i kadın olup yaş ortancası 57,VKİ ortancası 25,47 olarak saptandı. Toraks duvar kalınlıkları ikinci interkostal aralık sağ MK alanda ortalama27,2 mm, solda 27,3 mm olarak hesaplanmıştır. Beşinci interkostal aralık MAhatta sağda 43,5 mm, solda 43,8 mm olarak saptanmıştır. Beşinci interkostal aralık AA hatta ise sağda 32,2 mm, solda 31,2 mm olarak ölçülmüştür. Her iki cinsiyette de VKİ arttıkça toraks duvar kalınlığının arttığı gösterilmiştir. Standart 5 cm'lik kataterler hastaların ikinci interkostal aralık MK alanda %12,9'unda; beşinci interkostal aralık MA alanda hastaların %67,4'ünde ve AA alanda ise hastaların %27,2'sinde başarısız olabileceği saptanmıştır. Sonuç: Çalışmamızın sonuçlarına göre, tansiyon pnömotoraks olgularında klasik olarak kullanılan 5 cm'lik katater ikinci interkostal aralıktan uygulandığında, beşinci interkostal aralıktan uygulanmasına göre daha yüksek başarı oranlarına sahiptir. Bu çalışma iğne dekompresyon işlemi için klasik yöntem olan midklaviküler ikinci interkostal alanı önermektedir. Toraks duvar kalınlığının ise VKİ ile orantılı olarak arttığı ve bu durumun işlem başarısızlığına yol açabileceği göz önünde bulundurulmalıdır.
Özet (Çeviri)
Objective:Tension pneumothorax is one of life-threatening injuries. Needle decompression is recommended from the second midclavicular intercostal space. Additionally, for this process, different anatomical regions is also suggested in some studies. There are some situations where this vital process has failed.An example of this is the fact that patients have different chest wall diameters but the same catheter is applied to the patient. The aim of this study is to evaluate the thoracic wall thickness with computerized tomography (CT) and to determine which anatomical region should be selected for a successful procedure. Matherial and Methods:The147 patients who applied to Ankara Yildirim Beyazit University Ataturk Research and Training Hospital Emergency Department were recruited to this study. Sociodemographic data and body mass index (BMI) of these patients who underwent thorax CT for any reason were recorded. Patients' right/left second intercostal midclavicular and fifth intercostal midaxillary and anterior axillary thoracic wall thickness measurements were calculated separately. Results:Of the 147 patients recruited to this study, 61.9% were male, 38.1% were female and mean age was 57 and BMI median was 25.47. Thoracic wall thicknesses were calculated as 27.2 mm on the rightside and 27.3 mm on the left side of second intercostal midclavicular (MC) space. The fifth intercostal space was 43.5 mm on the right side and 43.8 mm on the left midaxillary (MA) line. The fifth intercostal space was measured as 32.2 mm on the anterior axillar (AA) line and 31.2 mm on the left. It is shown that there is a stepwise increase in thoracic wall thickness related to increasing BMI. It is also founded that needle thoracostomy with standard 5 cm catheters would be expected to fail in 12.9% of patients in the second MC intercostal space compared with 67.4% at the fifth MA intercostal space and 27.2% at the fifth AA intercostal space. Conclusion:According to the results of our study, 5 cm catheter which is used classically in tension pneumothorax cases has higher success rates than the fifth intercostal space when applied from the second intercostal space. This study suggests the classical second MC intercostal space for needle decompression procedure. It should be noted that the thickness of the thorax wall increases in proportion to the BMI, which may lead to a failure of the procedure.