Acil servise göğüs travması ile başvuran hastalarda injury severity score (ISS) ve new injury severity score (NISS) travma skorlarının 28 günlük mortaliteye etkisi
Relationship of injury severity score (ISS) and new injury severity score (NISS) trauma scores with 28-day mortality in patients admitted to emergency service with chest trauma
  1. Tez No: 474531
  2. Yazar: EYÜP KARAOĞLU
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. MEHMET ERGİN
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: İlk ve Acil Yardım, Emergency and First Aid
  7. Yıl: 2017
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Yıldırım Beyazıt Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Acil Tıp Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 82
Özet
Amaç: Tüm travma olgularının içerisinde baş-boyun ve ekstremite travmalarından sonra üçüncü sıklıkta göğüs travmaları görülmekte ve travmaya bağlı ölümlerin %25 ine sebep olmaktadır. Skorlama sistemleri, travmaların tedavi ve sonuçları hakkında bilgi sahibi olmamızı sağlar. Biz bu çalışmada hastanemiz acil servisine başvuran toraks travması olan hastaların demografik ve klinik özelliklerini belirlemeyi; travma skorlama sistemleri ve bunların 28 günlük mortalite üzerine olan etkilerini analiz etmeyi amaçladık. Materyal ve Metod: Çalışmamızda bir yıl süreyle acil servisimize toraks travması ile başvuran hastalar retroprospektif olarak değerlendirildi. Bu hastalar yaş, cinsiyet, acile başvuru şekli, travma oluş mekanizması, eşlik eden yaralanmalar, hastanede kalış süreleri ve mortalite açısından incelendi. Ayrıca her hasta için Şok indeksi, Glaskow koma skoru (GKS), Injury severity score (ISS) ve New injury severity score (NISS) hesaplandı. Bulgular: Toplam 449 toraks travma olgusu çalışmaya dahil edildi. Bunların %72,6 si erkekti. Göğüs travmalarının %95'i künt travma şeklinde oluşmuşken, sadece %5,6 oranında penetran yaralanma mekanizması görüldü. Künt toraks travma nedenleri arasında en sık motorlu araç kazası (%41,9), yüksekten düşme (%24,7) ve düşme (%13,1) görüldü. Acil serviste hastaların %13,4'üne tüp torakostomi ve %0,024 torakotomi yapıldı, hastaların büyük çoğunluğuna konservatif tedavi uygulandı. Tanısal açıdan en sık kot kırığı (%71,5) görüldü. 28 günlük mortalite mortalite için yapılan ROC analizinde Şok indeksi için AUC=0,915 (
Özet (Çeviri)
Objective: Among all trauma cases, chest traumas rank as the third entity after head-neck and extremity traumas and they cause 25% of trauma associated deaths. Scoring systems enable us to have information about the treatment and outcomes of trauma. In this study we aimed that to identify clinical and demographic specifications of patients, who applied to our emergency department, and to test trauma scoring systems and to analyze its effect on 28-day mortality. Methods and Materials: In our study, the patients who were admitted to our emergency service with thoracic trauma for one year were evaluated retrospectively. These patients were examined in terms of age, gender, type of emergency admission, mechanism of trauma, accompanying injuries, length of hospital stay and mortality. Also, the shock index, Glasgow Coma Score (GCS), Injury Severity Score (ISS) and New Injury Severity Score (NISS) scores were calculated for each patient. Results: A total of 449 cases with thoracic trauma were included in the study. Of them, 72.6% were male. While 95% of chest traumas occurred as blunt trauma, penetrating injury mechanisms was observed at the rate of only 5.6%. The most important causes of blunt thoracic traumas included motor vehicle accident (41.9%), falling from high (24.7%) and falling (13.1%). Tube thoracostomy was performed in 13.4% of the patients and thoracotomy in 0.024% of them in the emergency service. The most frequent diagnosis was rib fracture (71.5%). In the ROC analysis for 28-day mortality, AUC was determined to be 0,915 (