Yüksek enerjili toraks travmasında toraks duvar yapısının yelken göğüsoluşumuna etkisi ve stabilizasyon kararındaki yeri
Yüksek enerjili toraks travmasinda toraks duvar yapisinin yelken göğüsoluşumuna etkisi ve stabilizasyon kararindaki yeri
  1. Tez No: 750779
  2. Yazar: NECMİYE GÜL TEMEL
  3. Danışmanlar: PROF. DR. AYŞEN TASLAK ŞENGÜL
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Göğüs Cerrahisi, Thoracic Surgery
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ondokuz Mayıs Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Göğüs Cerrahisi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 83
Özet
Amaç: Çalışmamızda yüksek enerjili travma sonrası multi kosta kırıklı hastalarda yelken göğüs gelişimine; kemik, kas ve subkutan yağ dokunun, toraks stabilitesine etkisini ve katkısını belirlemek için bilgisayarlı tomografi bulguları ile değerlendirmeyi amaçladık. Hastalar ve Yöntem: Yelken göğüs olan 54 hasta (Grup 1) ve yelken göğüs olmayan 118 hasta (Grup 2) çalışmaya alındı. Gruplar demografik verileri, kırık kosta bölge ve sayısı, eşlik eden hemopnömotoraks varlığı, ISS, CTS, CCI, kontüzyon dereceleri ve yelken göğüse toraks duvar yapısının etkisini anlamak için BT de ölçülen kemik mineral ve kas yoğunluğu, subkutan yağ yoğunluğu ile kalınlığı karşılaştırıldı. Bulgular: Hastaların %81.9 u trafik kazası, %19.1 i yüksekten düşme idi. Kırık kosta sayısı ortalama 5,08 ± 1,83 (3 – 12) bulundu. Hastaların %30,2 sinde hemotoraks, %37,8 inde pnömotoraks, %31,4 ünde yelken göğüs vardı. Grup 1 ve Grup 2 nin ISS (p=0,007) ve CTS ortanca değerleri (p6 olması yelken göğüs riskini artırdığı tespit edildi.
Özet (Çeviri)
Aim: In this study, it was aimed to evaluate the effects of bone, muscle and subcutaneous fat tissue on thoracic wall stability by computed tomography on flail chest development in patients with multiple rib fractures after high-energy trauma. Material and Method: 54 patients with flail chest (Group 1) and 118 patients without flail chest (Group 2) with multi-rib fracture after high-energy trauma were included in the study. Demographic data, side and number of fractured ribs, hemopneumothorax, ISS, CTS, CCI, contusion grades, and bone mineral and muscle density, subcutaneous fat density and thickness measured in CT to understand the effect of flail chest thoracic wall structure were compared. Results: 81.9% of the patients were traffic accidents and 19.1% falling from a height. The mean number of fractured ribs was 5.08 ± 1.83 (3 – 12). Hemothorax was seen in 30.2% of the patients, pneumothorax in 37.8%, and flail chest in 31.4%. A significant difference was found between the ISS (p=0.007), CTS median values (p 6 increased the risk of flail chest.