Novelty in interface and implementation magic on the macintosh and powerpc
Arayüz ve gerçeklenmede yenilik macintosh ve powerpc ortamlarında magic
- Tez No: 47455
- Danışmanlar: PROF. DR. ÖMER CERİD
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği, Electrical and Electronics Engineering
- Yıl: 1995
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Boğaziçi Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Sayfa Sayısı: 73
Özet
VLSI teknolojisinin gücü ve karmaşıklığı gün geçtikçe artarken, tasarım teknikleri halen tüm güçlükleri yenebilecek kadar güçlü görünmüyor. Yenilikçi tasarımlara büyük bir gereksinim varken, bu alandaki rekabet, değişken tüketici istekleri ve özellikle tasarım araçlarının yüksek donanım gereksinimleri, VLSI teknoloisini kısıtlamakta. Çalışmanın temel amacı en ileri VLSI tasarım sistemlerinden birini masaüstüne taşımak. Proje, VLSI devre tasarım için etkileşimli bir sistem olan“Magic”yazılımının kişisel bilgisayarlar üzerinde gerçeklenmesi şeklinde tanımlanabilir. Magic bu güne dek sadece UNIX tabanlı iş istasyonlarında bulunmaktaydı. Yazılım Macintosh işletim sisteminin kullanıcı arayüzünden ve PowerPC bilgisayarlarıyla masaüstüne taşman RISC teknolojisinin sayısal işlem gücünden yararlanılabilmesi için Macintosh ortamı seçilerek yeniden gerçeklendi. Gerçeklenme, iş istasyonlarında çalışmakta olan uygulamanın C program kodları da kullanılarak C++ dilinde yapıldı.
Özet (Çeviri)
The complexity and capability of VLSI technology is increasing day by day while design techniques still seem to be inadequate to overcome all the challenges of VLSI. The market potential of innovative design is large but the competition and changing consumer demands, specially with the high equipment requirements of VLSI design tools still lead VLSI technology into some limitations. The main aim of this study is to bring one of the most advanced VLSI design systems to the desktop, adding further functionality and ease of use. Namely, the project is the implementation of“Magic”, an interactive system for creating VLSI circuit layouts, on PC range computers. Magic was formerly available only on UNIX workstations. The program is re-implemented on the Macintosh computers considering the user interface advantages of the MacOS and the computational advantages of the RISC technology brought to the desktop by PowerPC computers. The implementation was carried out using C++ taking advantage of the existing C sources of Magic.