Ortaokul öğrencilerine verilen temel ilk yardım eğitiminin etkinliğinin belirlenmesi
Determining the efficiency of basic first aid training provided to secondary school students
  1. Tez No: 474559
  2. Yazar: MEHMET BULDUK
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. AYNUR AYTEKİN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hemşirelik, Nursing
  7. Yıl: 2017
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Atatürk Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Hemşireliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 101
Özet
Amaç: Bu çalışma ortaokul öğrencilerine verilen temel ilk yardım eğitiminin etkinliğinin belirlenmesi amacıyla tek grupta ön test- son test yarı deneysel tasarımda yapılmıştır. Materyal ve Metot: Araştırma, Türkiye'de Van ili merkezinde bulunan üç ortaokulda 18 Nisan 2016- 05 Temmuz 2017 tarihleri arasında yapılmıştır. Çalışmanın evrenini, belirtilen üç ortaokulda 2015-2016 eğitim öğretim yılı bahar döneminde öğrenim gören 7. sınıf öğrencileri oluşturmuştur. Örneklem grubu seçimine gidilmeden, araştırmaya katılım konusunda veli ve öğrenci izni elde edilen tüm öğrenciler (N=391) araştırmaya dahil edilmiştir. Veriler, araştırmacı tarafından“Tanıtıcı Bilgi Formu”ve“İlk Yardım Eğitimi Bilgi Değerlendirme Formu”ile toplanmıştır. Çalışmada araştırmacı tarafından öğrencilere iki oturumdan (90 dakika) oluşan“temel ilk yardım eğitimi”verilmiştir. Eğitim öncesi, eğitim sonrası ve eğitimden iki hafta sonra olmak üzere öğrencilerin ilk yardım bilgi düzeyleri değerlendirilmiştir. Veriler, yüzdelik dağılımlar, ortalama, standart sapma, bağımsız gruplarda t-testi, varyans analizi, Kruskal Wallis Test ve Cronbach alfa katsayı hesaplaması ile analiz edilmişir. Araştırmanın yapılabilmesi için etik onay, resmi izin ve velilerden yazılı izinler alınmıştır. Bulgular: Çalışma kapsamına alınan öğrencilerin yaş ortalamasının 13.18±0.54, %51.2'sinin erkek ve %48.8'inin kız öğrenci olduğu bulunmuştur.
Özet (Çeviri)
Aim: This study was conducted quasi-experimental design with pretest and posttest single group to determine the efficiency of the basic first aid training provided to the secondary school students. Material and Method: The study was conducted between 18 April 2016 and 5 July 2017 in three secondary schools located in the city center of Van in Turkey. The population of the study consisted of 7th graders studying in the spring term of the school year of 2015-2016 in these three secondary schools. Without making the sample selection, all the students (n=391) for whom the parent and student permissions were obtained for participation in the study were included in the study. The data were collected by the researcher using“Information Form”and“Knowledge Assessment Form for First Aid Training”. In the study,“basic first aid training”consisting of two sessions (90 minutes) was provided by the researcher to the students. The first aid knowledge levels of the students were assessed before the training, after the training, and two weeks after the training. The data were analyzed through percentage distributions, mean, standard deviation, independent samples t-test, analysis of variance, Kruskal Wallis Test, and Cronbach's alpha coefficient calculation. Ethics approval, official permissions and written permission from the parents were obtained in order to conduct the study. Results: It was found that the students included in the study had an average age of 13.18±0.54, 51.2% were boys, and 48.8% were girls.