Hierarchical planning of operational decisions in flexible manufacturing systems
Esnek üretim sistemlerinde operasyonel kararların hiyerarşik olarak planlaması
- Tez No: 47456
- Danışmanlar: DOÇ. DR. GÜLAY BARBAROSOĞLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Endüstri ve Endüstri Mühendisliği, Industrial and Industrial Engineering
- Yıl: 1995
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Boğaziçi Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Endüstri Mühendisliği Bölümü
- Sayfa Sayısı: 144
Özet
Bu çalışmada, esnek üretim sistemlerinde söz konusu olan operasyonel kararlan hiyerarşik olarak planlayan bir model geliştirilmiştir. Modele dahil edilen bu kararlar; parça seçimi, makina yükleme ve çizelgeleme problemlerini kapsamaktadır. Ortaya koyulan hiyerarşik yapının en üst seviyesi parça seçimi, ikinci seviyesi makina yükleme, en alt seviyesi ise makina ile malzeme taşıma sistemlerinin çizelgelenmesi konularım incelemektedir. Parça seçimi ve makina yükleme problemlerinin her biri için bir doğrusal matematik model geliştirilmiş, makina yükleme probleminde birden fazla amaç fonksiyonu göz önüne alınarak, model her bir amaç fonksiyonu için çözülmüştür. Ayrıca makina yükleme problemi için Lagrange çarpanlarının kullanıldığı alternatif bir çözüm yöntemi önerilmiş, fizibilite koşulunun sağlanmadığı durumlar için ise bir sezgisel geliştirilmiştir. Hiyerarşinin en üst ve ikinci seviyeleri arasındaki bilgi alışverişi de çalışmada özel olarak ele alınmış bir konudur. Hiyerarşik modelin en alt seviyesinde makina ve malzeme taşıma sistemlerinin çizelgelemesini yapan bir algoritma geliştirilmiş ve çeşitli performans kriterlerine göre çizelgeleme kuralları değerlendirilmiştir. Bu işlemi yürütebilmek amacı ile model parametrelerinde değişiklikler yapılmış ve son olarak da bu kurallarla ilgili birtakım sonuçlara varılmıştır.
Özet (Çeviri)
This study proposes a hierarchical planning model for the operational problems in Flexible Manufacturing Systems (FMSs). The functional problems included in the model are part type selection (batching), loading and scheduling. The top level of the hierarchy deals with the batching decisions, the second level solves the machine loading and tool allocation problem, and the lowest level determines machine and material handling equipment scheduling. The batching and loading levels are formulated as linear mathematical models where the loading model considers various objective functions. A Lagrangian relaxation based solution approach is also applied to the loading level, and since it is not always possible to obtain feasible solutions by this method, a Lagrangian heuristic is developed to make the solutions feasible. On the other hand, the effect of aggregation/disaggregation of information between the batching and the loading levels upon the feasibility of top-down commands is of particular importance in the study. Finally in the scheduling level, a dispatching algorithm is developed, and various dispatching rules are tested under various performance criteria. In order to perform this analysis, some model parameters are varied, and certain conclusions are drawn about these dispatching rules.