Evde bakım hizmeti alan nörolojik problemli hastaların bakıcılarında bakım yükü ve anksiyete düzeylerinin belirlenmesi
Identifying caretakers' care burden and anxiety levels in providing home health care to neurological patients
  1. Tez No: 474564
  2. Yazar: ERCAN DEMİROK
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. SEHER ERGÜNEY
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hemşirelik, Nursing
  7. Yıl: 2017
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Atatürk Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İç Hastalıkları Hemşireliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 71
Özet
Evde bakım hizmeti alan nörolojik problemli hastaların bakıcılarında bakım yükü ve anksiyete düzeylerinin belirlenmesi Amaç: Çalışma evde bakım hizmetlerinden faydalanan nörolojik problemli hastalara bakım verenlerde bakım yükü ve anksiyeteyi belirlemek amacıyla tanımlayıcı olarak yapılmıştır. Materyal ve Metot: Çalışmanın verileri 20 Haziran 2015-25 Ekim 2015 tarihleri arasında Van ilinde Kamu Hastaneler Birliğine bağlı Van Eğitim ve Araştırma Hastanesi ile İpekyolu Devlet Hastanesi evde bakım hizmetleri birimlerine bağlı evlerde bulunan hastaların bakım verenlerinde toplanmıştır. Verilerin toplanmasında araştırmacı tarafından oluşturulan ''Bilgi Formu'', ''Zarit Bakım Yükü Ölçeği'', ''Stai Anksiyete Ölçeği'' kullanılmıştır. Araştırma sonucu bulunan veriler, SPSS 22 istatistik paket programı kullanılarak değerlendirilmiştir. Bulgular: Zarit Bakım Yükü Ölçeği puan ortalaması 47.15±7.104, Sürekli Kaygı Ölçeği puan ortalaması 43.10±4.832 olarak bulunmuştur. Bakım verenlerin % 11.7'sinin bakım yükü orta derecede, % 85'inin bakım yükü ileri derecede, % 3.3'ünün bakım yükü aşırı derecede olduğu bulunmuştur.
Özet (Çeviri)
Identifying Caretakers' Care Burden and Anxiety Levels in Providing Home Health Care to Neurological Patients Aim: This descriptive study intended to identify the care burden and anxiety levels of caretakers in caring for neurological patients who benefited from home health care services. Material and Method: Study data were collected from the caretakers of patients who received home health care services affiliated to İpekyolu Public Hospital of Van Association of Public Hospitals between June 20, 2015 and October 25, 2015. In addition to“Information Form”developed by the researcher,“Zarit Caregiver Burden Interview”and STAI (State -Trait Anxiety Inventory) were used as data collection tools. Data obtained in the framework of the study were evaluated with the help of SPSS 22 statistics software program. Results: Zarit Caregiver Burden Interview and Trait Anxiety mean scores were found to be 47.15±7.104 and 43.10±4.832 respectively.