Yenidoğan bebeklerde topuk kanı alma sırasında oluşan ağrıyı azaltmada emzirme, kanguru bakımı ve cenin pozisyonunun etkisi
Influence of breastfeeding, kangaroo care and facilitated tucking on pain reduction during newborn infants receiving heel blood
- Tez No: 474563
- Danışmanlar: DOÇ. DR. SİBEL KÜÇÜKOĞLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları, Child Health and Diseases
- Yıl: 2017
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Atatürk Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Hemşireliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 107
Özet
Yenidoğan Bebeklerde Topuk Kanı Alma Sırasında Oluşan Ağrıyı Azaltmada Emzirme, Kanguru Bakımı ve Cenin Pozisyonunun Etkisi Amaç: Bu çalışma, yenidoğan bebeklerde topuk kanı alma sırasında oluşan ağrıyı azaltmada emzirme, kanguru bakımı ve cenin pozisyonunun etkisini değerlendirmek amacıyla yapıldı. Materyal ve Metot: Araştırma, Kütahya Halk Sağlığı Müdürlüğü'ne bağlı Kütahya Merkez Evliya Çelebi, Yunus Emre ve Zafertepe Aile Sağlığı Merkezlerinde 10 Mart 2015-5 Temmuz 2017 tarihleri arasında yarı deneysel olarak yapıldı. Araştırmada, örneklem büyüklüğü güç analizi ile belirlendi. Çalışmaya alınan yenidoğanlar dört gruba ayrıldı. Emzirme grubundaki bebekler (n=35) işlemden beş dakika önce emzirildi ve topuk kanı alındı. Kanguru bakımı grubundaki bebeklere (n=35) işlemden beş dakika önce pozisyon verildi ve kan alma işlemine geçildi. Cenin pozisyonu grubundaki bebeklere (n=35) işlemden bir dakika önce pozisyon araştırmacı tarafından verildi ve topuk kanı alındı. Kontrol grubu bebeklerine (n=35) ise rutin işlem uygulandı. Veriler, 'Bebek ve Anneyi Tanıtıcı Bilgi Formu', 'Girişim Takip Formu' ve 'NIPS' ile toplandı. Verilerin değerlendirilmesinde; Ki Kare, ANOVA, Kruskal Wallis, Wilcoxon t testi, Student t testi ve Mann-Whitney U testleri kullanıldı. Araştırmada etik ilkelere bağlı kalındı.
Özet (Çeviri)
Influence of Breastfeeding, Kangaroo Care and Facilitated Tucking on Pain Reduction During Newborn Infants Receiving Heel Blood Aim: The study was conducted to determine breastfeeding, kangaroo care and the effect of the facilitated tucking on the pain of newborns who were referred to the family health center for heel blood withdrawal. Material and Method: Research was conducted semi-experimental between March 2015-March 2017 at Kütahya Central Evliya Çelebi, Yunus Emre and Zafertepe Family Health Centers. The size of the sample was determined by power analysis. The Newborns were divided into four groups. Babies in the breastfeeding group (n: 35) were breastfeeded five minutes before the procedure and heel blood was taken. The kangaroo care group (n: 35) were positioned five minutes before the procedure and blood transfusion was started. The fetal position group (n: 35), the position was given by investigator and the heel blood was taken. Routine procedure was applied to the control group (n: 35). The data was collected with 'Baby and Mother Introductory Information Form', 'Enterprise Follow-up Form' and 'NIPS'. In evaluating the data; appropriate tests were used. Ethical principles were adhered to in the study.