Sağlıkla ilgili bölümlerde okuyan üniversite öğrencilerinin obeziteye ilişkin önyargılarının belirlenmesi
The determination of the degree of prejudice against obesity felt by students attending medical departments
- Tez No: 474566
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. HASRET YALÇINÖZ BAYSAL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Hemşirelik, Nursing
- Yıl: 2017
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Atatürk Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Halk Sağlığı Hemşireliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 79
Özet
Sağlıkla İlgili Bölümlerde Okuyan Üniversite Öğrencilerinin Obeziteye İlişkin Önyargılarının Belirlenmesi Amaç: Bu araştırma sağlık ilgili bölümlerde okuyan üniversite öğrencilerinin obeziteye ilişkin önyargılarını belirlemek amacıyla yapılmıştır. Materyal ve Metot: Araştırma Ekim 2016- Haziran 2017 tarihleri arasında, tanımlayıcı türde yapılmıştır. Araştırmanın evrenini 2016-2017 eğitim-öğretim yılı, Ağrı İbrahim Çeçen Üniversitesi Sağlık Yüksekokulu ile Sağlık Hizmetleri Meslek Yüksekokulu'nun sağlık bölümlerinde okuyan tüm öğrenciler (1200) oluşturmuştur. Örnekleme yöntemine gidilmemiş olup çalışmaya gönüllü olarak katılmayı kabul eden 729 öğrencinin tümü örnekleme alınmıştır. Veri toplama aracı olarak anket formu ve GAMS-27 Obezite Önyargı Ölçeği kullanılmıştır. Araştırmanın yapılabilmesi için etik kurul onayı ile kurum izinleri alınmıştır. Verilerin değerlendirilmesinde, sayı, yüzde, Cronbach α, Kruskall Wallis, Mann Whitney-U, Spearman Korelasyon analizi ve Shapiro Wilk Testi kullanılmıştır. Bulgular: Öğrencilerin obezite önyargı ölçeği puan ortalaması 75.54±10.43 olup önyargıya eğilimli oldukları saptanmıştır. Obez bireylere yönelik önyargısız olduğunu beyan eden öğrencilerin puan ortalaması ( =75.91±10.07), önyargılı olduğunu beyan eden öğrencilerin puan ortalamasından ( =73.60±12.03) yüksektir. Kendini şişman olarak tanımlayan ve Beden Kitle İndeksi sınıflamasına göre şişman bulunan öğrencilerin (=76.49±11.02), en yüksek puan ortalamasına sahip olduğu saptanmıştır.
Özet (Çeviri)
The Determination of the Degree of Prejudice Against Obesity Felt by Students Attending Medical Departments Aim: This study was conducted to determination of the degree of prejudice against obesity felt by students attending medical departments. Material and Method: The research was carried out as a descriptive research between October 2016 and June 2017. The population consisted of all students (1200) who were studying in the health departments of Ağrı İbrahim Çeçen University Faculty of Health and Health Services Vocational School in the 2016-2017 academic year. The sampling method was not applied, as the population composed of 729 students who voluntarily accepted to participate in the study. A questionnaire and GAMS-27 Obesity Prejudice Scale were used as data collection tools. The approval of ethics committee and institutional permissions were obtained before conducting the research. Number, percentage, Cronbach α, Kruskall Wallis, Mann Whitney-U, Spearman's rank of correlation and Shapiro-Wilk Test were utilized to evaluate the data. Results: The average of obesity prejudice scale of the students was 75.54±10.43, thus they tend to prejudge.The average score of the students who declare they have no prejudice towards obese individuals is higher (=75.91±10.07) than the average score of the students who declare that they are prejudiced (=73.60±12.03). It was determined that the students who define themselves as obese and who are obese according to Body Mass Index classification had the highest average score (=76.49±11.02).