Koroner yoğun bakım ünitesinde göz bandı uygulaması ile birlikte verilen danışmanlığın uyku kalitesi, anksiyete ve konfor düzeyine etkisinin incelenmesi
The analysis of the effect of eye band application in coronary intensive care unit given with counseling for anxiety reduction on sleep quality, anxiety and comfort level
- Tez No: 474574
- Danışmanlar: DOÇ. DR. GÜLTEN GÜVENÇ
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Hemşirelik, Nursing
- Yıl: 2017
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Hemşirelik Esasları Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 104
Özet
Bu çalışmanın amacı; koroner yoğun bakım ünitesinde (KYBU) göz bandı uygulamasının ve anksiyete azaltmaya yönelik verilen danışmanlığın uyku kalitesi, anksiyete ve konfor düzeyi üzerine etkisinin incelenmesidir. Tek merkezli prospektifrandomize kontrollü klinik çalışma olup, Eylül 2015- Haziran 2017 tarihleri arasında, Gülhane Eğitim Araştırma Hastanesi Kardiyoloji Ana Bilim Dalı Koroner Yoğun Bakım Ünitesinde yürütülmüştür. Örneklem grubu, dahil edilme kriterlerine uyan, araştırmaya katılmayı kabul eden ve KYBU' sinde bir gece göz bandı kullanan ve danışmanlık hizmeti alan 50 müdahale grubu hasta ve bir gece rutin yoğun bakım almış 50 kontrol grubu hastadan oluşmuştur. Araştırma verileri için;hasta tanıtım formu, Richards–Campbell Uyku Ölçeği, Hamilton Anksiyete Değerlendirme Ölçeği, Hastanın konfor düzeyi için“Sayısal Derecelendirme Skalası”kullanılmıştır. Elde edilen veriler; frekans, yüzde hesaplaması,Ki- kare testi, IndependentSample T Testi, Mann- Witney U Testi, Pearson testi ile değerlendirilmiştir. Müdahale sonrası uyku kalitesi puan ortalaması açısından gruplar arasında (müdahale grubu: 316.40±148.42, kontrol grubu: 291.80±149.29) küçük bir fark olsa da, istatistiksel olarak anlamlı bulunmamıştır (t=0.826, p=0.411). Ancak gruplar arasında anksiyete puan ortalaması (müdahale grubu:11.44±8.74, kontrol grubu:15.38±10.49) açısından fark istatistiksel olarak anlamlı bulunmuştur (t=-2.040, p=0.044). KYBU'sinde yatan hastaların gece uykusunda göz bandı uygulaması uykusunu desteklemiştir. Araştırmadan yeterli düzeyde anlamlı bir sonuç çıkmasa da uyku bölünmesini engellemek amacıyla göz bandı kullanmak isteyen hastalar için önerilmektedir. Hemşireler tarafından verilecek danışmanlık hizmeti ile hastaların, KYBU'sine yatışından itibaren, hastalığı ve tedavisi hakkında duygularını ifade edebileceği ortam sağlanması, sorularının yanıtlanması ve destek olunması uygun değerlendirilmiştir.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to investigate the effect of the eye band application in Coronary Intensive Care Unit (CICU) and counseling for anxiety reduction on sleep quality, anxiety and comfort level. This single-center prospective randomized controlled clinical trial is achieved in the Coronary Intensive Care Unit of the Department of Cardiology at the Gülhane Educational Research Hospital between September 2015 and June 2017. The sample group was consisted from 50 intervention group patients who were meeting with inclusion criteria, agree to be a participant of the survey and the use of eye band application in CICU for one night and counseling for anxiety reduction and 50 control group patients who had routine maintenance service for one night. Data collection form, Richards - CampbellSleepScale, Hamilton Anxiety Rating Scale,“Numerical Rating Scale”for the comfort level of the patient were used to collect research data. The data was anaylised with frequency, percentage calculations, Chi-square test, Independent Sample T test, Mann-Witney U test and Pearson test. The average score of sleep quality after intervention between groups (intervention group: 316.40±148.42, control group: 291.80±149.29) was different but it was not meaningful statistically (t=0.826, p=0.411). However the difference of anxiety point average (intervention group: 11.44±8.74, control group: 15.38±10.49) between groups was meaningful statistically (t=-2.040, p=0.044). Eye band application has supported the patients' sleep at the CICU. It is recommended for patients who want to use an eye band to prevent sleep breakdown, although there is not a meaningful. With counseling provided by nurses, it has been deemed appropriate for the patients to provide an environment in which they can express their feelings about their illness and treatment since their admission to the CICU, to answer their questions and to support them.