Abdominal cerrahi geçiren hastalarda iki farklı elektrik stimülasyon yönteminin ağrı üzerine etkisi: Randomize kontrollü klinik çalışma
The effects of two different electrical stimulation methods on the pain intensity of the patients who had undergone abdominal surgery with median laporotomy: Randomized controlled clinical trial
- Tez No: 474575
- Danışmanlar: DOÇ. DR. EMİNE İYİGÜN
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Hemşirelik, Nursing
- Yıl: 2016
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Cerrahi Hastalıkları Hemşireliği Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Cerrahi Hastalıkları Hemşireliği Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 106
Özet
Bu araştırmanın amacı, orta hat kesisi ile abdominal cerrahi geçiren hastalarda iki farklı elektrik stimülasyon yönteminin ağrı üzerine etkisini ve analjezik ilaç gereksinimini değerlendirmektir. Araştırma orta hat kesisi ile abdominal cerrahi geçiren 47 hasta ile yürütülmüştür. Hastalar blok randomizasyon yöntemi kullanılarak üç gruba ayrılmış ve gruplar 16, 15, 16 hastadan oluşmuştur. Birinci müdahale grubuna, insizyon çevresine TENS (transcutaneous electrical nerve stimülation) uygulaması yapılmıştır. İkinci müdahale grubuna ST25, P6, ST36 ve Lİ4 akupunktur noktalarına elektriksel stimülasyon (Transcutaneous acupoint electrical nerve stimülation=TAES) uygulaması yapılmıştır. Kontrol grubuna ise herhangi bir müdahale yapılmamıştır. Elektrik stimülasyon uygulaması ameliyattan sonra 30. dakika, 2. 18. 22. 42. ve 46. saatlerde yapılmıştır. Her iki müdahale grubunun ağrı şiddeti ve analjezik ilaç gereksinimi kontrol grubuna göre anlamlı derecede düşük bulunmuştur (p0.05). İki elektrik stimülasyon yönteminin ağrı şiddeti ve analjezik ilaç gereksinimi üzerine benzer etkili olduğu ve orta hat kesisi ile abdominal cerrahi geçiren hastalarda kullanılabileceği değerlendirilmiştir.
Özet (Çeviri)
The intention of this study is to evaluate the effects of two different electrical stimulation methods on pain and analgesic requirement of medication of patients who had undergone abdominal surgery with median laporotomy. The study was carried out with 47 patients. Using the block randomization method, these patients were divided into three groups consisting of two intervention groups and a control group. To the first intervention group, TENS (Transcutaneous Electrical Nerve Stimulation) was applied around the incision. To the second intervention group, electrical stimulation (Transcutaneous Acupoint Electrical Nerve Stimülation=TAES) was applied at the ST 25, P6, ST36 and LI4 acupuncture points. As for the control group, it got no intervention. The electrical stimulation was initially applied half an hour after the surgery.Then this application was repeated 2-18-22-42 hours after the surgery. In the intervention groups, the intensity of pain and requirement of analgesic medication were observed remarkably lower than that of the control group (p0.05). As a result, it is clear that these two electrical stimulation methods similarly effective on the intensity of pain and requirement of analgesic medication. Therefore, they can be benefited from on patients who undergone abdominal surgery with median laparotomy.