The AHP approach to the portfolio selection problem
Portföy seçimi problemine analitik hiyerarşi süreci (AHP) yaklaşımı
  1. Tez No: 47458
  2. Yazar: MURAT CENGİZ
  3. Danışmanlar: PROF.DR. SÜLEYMAN ÖZEKİCİ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Endüstri ve Endüstri Mühendisliği, Industrial and Industrial Engineering
  7. Yıl: 1995
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Boğaziçi Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  13. Sayfa Sayısı: 136
Özet
ÖZET Günümüzün hızla değişen rekabetçi ortamı her alanda bilgi, ve bunun etkin kullanımını zorunlu kılar. Pekçok diğer alanda olduğu gibi, yatırım alanında da verimli sonuçlar alabilmek için uzmanlık ve profesyonel yönetime ihtiyaç duyulmaktadır. Bugün artık bu beklentileri kısmen karşılayan yatırım danışmanlığı ve yönetimi hizmeti pazarda yerini almaya başlamıştır. Ancak bu organizasyonların hedef müşteri grubu öncelikle büyük sermayeli kişisel ve kurumsal yatırımcılardır. Bu tez, küçük sermayeli kişisel yatırımcıların kolayca ulaşabileceği bilgilerle, kapsamlı, alt yapısı olan bir portföy seçimi yapabilmesini sağlamayı hedefleyen bir yaklaşım önermektedir. Sözkonusu yaklaşım ile, portföy seçimine farklı yaklaşımlar ve bunların sonuçlan değerlendirilir. Nihai portföy oluşumu bu değerlendirmeler sonucunda gerçekleşir, önerilen yaklaşımın bir diğer avantajı da portföy seçimini tek periyod yerine birden fazla ardışık periyodlann bütünü olarak incelemesidir. Bu tezde, önce konu ile ilgili daha önce yapılmış çalışmalar gözden geçirilip, önerilen yaklaşım tanımlanmıştır. Daha sonra istanbul Menkul Kıymetler Borsası, IMKB' de işlem gören hisse senetleriyle yapılan dört periyodluk bir uygulama, bu uygulamanın performans değerlendirmesi ve varılan sonuçlar belirtilmiştir.
Özet (Çeviri)
IV ABSTRACT The competitive world of today obliges people to be more efficient while making investments. Like in many other fields, approaches in investment without background are usually fallible. The expertise and the professional management are, by now, indispensable in investment process. As a result, the technical support of institutions and finance houses are much more needed in portfolio selection and management. This thesis proposes an analytical method for individual investors who would like to benefit from a professional guidance. The proposed model is descriptive and structured. It helps the individual investor to build a portfolio that is obtained by the evaluation of different approaches to portfolio selection problem. An additional advantage of the model is that it considers the portfolio selection and management in multiperiod case. By the implementation of the proposed model, the investment process for individual investors is believed to become much more professional.