Development and performance analysis of remote bridges
Ayrık köprülerin geliştirilmesi ve performans analizi
- Tez No: 47461
- Danışmanlar: Y.DOÇ.DR. CEM ERSOY
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Bilgisayar Mühendisliği Bilimleri-Bilgisayar ve Kontrol, Computer Engineering and Computer Science and Control
- Yıl: 1995
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Boğaziçi Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Sayfa Sayısı: 125
Özet
ÖZET Yerel ağlar şirketlerin ve üniversite ağlarının belkemiğidir. Yerel ağların önemi arttıkça bu ağlar üzerindeki istekler tek bir ağın kapasitesini aştı. Bu durum köprüler üzerine büyük ilgi oluşturdu. Köprüler, bir yerel ağ ortamının fiziksel olarak büyümesini, istasyon sayısının artmasını, performansın ve güvenilirliğin çoğalmasını sağlarlar. 802 yerel ağlarını direk olarak bağlayan köprülere yerel köprüler denir. Geniş alan iletişim olanaklarını birbirine bağlayan saydam köprüler de bulunmaktadır ve bunlara ayrık köprüler denir. Bu tezin konusu, ayrık köprülerin uygulanması ve performans analizidir. Ayrık köprüler bazen yaran köprüler olarak da anılır; bunun nedeni, iki köprü ve aralarındaki hat, bir köprü olarak düşünülebilir. Bu tezde, iki yarım köprü arasındaki hat X.25 iletişim olanağı olacaktır. Bu tezde uygulanan köprü saydam ve 802.3 yerel ağlan için çalışmaktadır. Köprüler bir adet Ethernet kartı ve bir adet X.25 kartı olan bir Pc üzerinde gerçekleşmiştir. Tezin performans bölümünde, yapılan ölçümlerin sonuçlan verildi, sistemin kuyruk modeli oluşturuldu ve köprülerin kapasiteleri araştırıldı.
Özet (Çeviri)
IV ABSTRACT Local area networks (LANs) are the backbone of corporate and university networks. As the importance of LANs grows, the requirements placed on these networks are exceeding the capacity of a single LAN. This caused considerable interest in bridges. Bridges provide a means to extend the LAN environment in physical extent, number of stations, performance, and reliability. Bridges also provide a means to interconnect dissimilar LANs. Bridges that interconnect 802 LANs directly are called“local bridges.”Bridges to interconnect LANs across wide area communications facilities also exist and are called“remote bridges.”This thesis is consists of the implementation and performance analysis of a remote bridge. Remote bridges are also called as“half bridges,”because the combination of the two bridges plus the link between them can be thought of as a single bridge. In this thesis, the link between two half bridges is an X.25 communication facility. The bridge implemented in this thesis is transparent, and working for 802.3 LANs. The implementation consists of a PC equipped with an Ethernet Card and an X.25 Communications Card. In the performance part of the thesis, throughput characteristics were investigated, some measurements were presented and a queueing model of the system was prepared.