Smooting additive splines for multivariate function approximation
Çok değişkenli işlev yaklaşıklaştırma için yumuşaklaştırıcı eklemeli 'Spline'lar
  1. Tez No: 47462
  2. Yazar: CÜNEYT ARGUN GENÇ
  3. Danışmanlar: Y.DOÇ.DR. ETHEM ALPAYDIN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Bilgisayar Mühendisliği Bilimleri-Bilgisayar ve Kontrol, Computer Engineering and Computer Science and Control
  7. Yıl: 1995
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Boğaziçi Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  13. Sayfa Sayısı: 69
Özet
ÖZET Önce“spline”lann yumuşak aradeğerleme özellikleri sınandı. Gürültülü veriden yola çıkıp geri plandaki işlevi yaklaşıklaştırmak için bir veri gruplama yöntemiyle birlikte çalışıldı. Daha sonra, özgün veriye dokunmadan yalnızca“spline”yöntemiyle yumuşatma yapıldı. Az zaman kullanma açısından“spline”la yumuşatma, hata geri yayma ağlarına göre üstün bulundu. Ancak ortalama mutlak yanılgıları benzer çıktı.“Spline ”la yumuşatma yöntemini iki boyuta uyarlayabilmek amacıyla bir eklemeli model kullanıldı. Çıktı işlevi, her bir değişkene ait tek boyutlu işlevlerin toplamı olarak düşünüldü. İki boyutta eklemeli“spline”lann elde edilmesi amacıyla bir geri yerleştirme algoritması kullanıldı. Umut verici sonuçlar alındı. Ancak, eklemeli“spline'lann, özellikle geri plandaki işlev tümsekler içeriyorsa, çok genel yaklaşıklaştırmalar yapabildiği görüldü. ”Spline "lann tek boyutlu aradeğerleme ve yaklaşıklaştırma problemlerinde başarıyla kullanılabileceği sonucuna vardık. Çok boyutlu problemlerde ise her bir değişkenin genel eğilimini göstermek amacıyla kullanılabilirler.
Özet (Çeviri)
IV ABSTRACT First the smooth interpolation capability of the splines is tested. Then, a cooperation with a clustering technique is done to obtain an approximation to a function underlying a given noisy data set. Next, the smoothing spline is used without manipulating the original data. To make a comparison, an error backpropagation network is used. The smoothing spline is found to be superior to the error backpropagation networks in that it uses less time, but they have similar mean absolute error. To adapt the smoothing spline method to the two dimensional case, an additive model is used. The output function is assumed to be the sum of two one dimensional functions of each of the variables. A backfitting algorithm is performed to obtain the additive splines in two dimensions. The results are promising but additive splines seem to make a more general approximation which is not always good, especially when the underlying function has some bumps. We conclude that splines can be used efficiently in one dimensional interpolation and smoothing problems. In higher dimensions they can be used as a tool showing the general tendency of the effect of each of the variables.