Akut bronşiyolit tanısı alan hastalarda hastaneye yatışı ve yatış süresini etkileyen faktörler
The factors affecting the hospitalization and length of hospital stay in patients with acute bronchiolitis
  1. Tez No: 541515
  2. Yazar: KIYMET KARAGÖZ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. İLKER GÜNAY
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları, Child Health and Diseases
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
  10. Enstitü: İzmir Dr.Behçet Uz Çocuk Hastalıkları Ve Cerrahisi Eğt. ve Arş. Hast.
  11. Ana Bilim Dalı: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 84
Özet
Amaç: Akut bronşiyolit küçük hava yollarının inflamatuvar obstrüksiyonundan kaynaklanan ve özellikle süt çocuklarında sık rastlanan bir alt solunum yolu enfeksiyonudur. Hastaneye yatışı gerektirebilmesi, çeşitli komplikasyonlara zemin hazırlaması nedeniyle önemli bir hastalıktır. Çalışmamızda 1-24 ay arasında akut bronşiyolit tanısı almış olgularda hastaneye yatışı ve yatış süresini etkileyen etkenlerin saptanması amaçlanmıştır. Hastaneye yatış olasılığını ve yatış süresini artıran etken profilinin çıkarılması özellikle acil servis gibi yoğun çalışan birimlerde triajı kolaylaştırabilir, yatış olasılığı yüksek görülen bebeklere yaklaşımda gereksiz zaman kayıplarını önleyebilir ve akut bronşiyolit tanısı almış olan hastaların yönetimine katkı sağlayabilir. Gereç ve Yöntem: Çalışmaya, Sağlık Bilimleri Üniversitesi Dr. Behçet Uz Çocuk Hastalıkları ve Cerrahisi Eğitim ve Araştırma Hastanesi Acil Servisi'ne Ocak 2018 – Mayıs 2018 tarihleri arasında başvuran, ilk kez akut bronşiyolit atağı geçiren 1 – 24 ay aralığındaki olgular dahil edildi. Olguların yaş, cinsiyet, başvuru ayı, prematüre doğum, ek hastalık, atopi öyküsü, pasif sigara içiciliği, beslenme durumu (anne sütü alımı, malnutrisyon), semptomları, başvuru anındaki fizik bakı bulguları ve solunum skoru, akciğer grafisi, hemogram, akut faz reaktanları, kan gazı bulguları, multipleks solunum polimeraz zincir reaksiyonu (PCR) sonucu, bronkopnömoni (BPN) varlığı, uygulanan tedavi yöntemleri (destek oksijen tedavisi, inhale tedaviler, antibiyotik kullanımı vs.) gibi etkenlerin hastaneye yatış ve yatış süresi üzerine etkileri incelendi. İzlem süresinin sonunda hastane kayıtları incelenerek ve aileler telefonla aranarak, uzamış atak ve tekrarlayan ataklar sorgulandı ve tanısı reaktif hava yolu hastalığına dönüşen olgular çalışmadan çıkarıldı. Verilerin analizinde ölçüm değerlerinde t testi, gruplandırılan değerlerde ki kare testi kullanıldı.
Özet (Çeviri)
Aim: Acute bronchiolitis is a lower respiratory tract infection which is caused by inflammatory obstruction of small airways and is especially common in infants. It is an important disease because it requires hospitalization and paves the way for various complications. In our study, it was aimed to determine the factors affecting the hospitalization and length of hospital stay in patients aged 1-24 months with diagnosis of acute bronchiolitis. The determination of profile of predicting factors for hospitalization and prolonged length of hospital stay may facilitate triage in busy working units such as emergency department, prevent unnecessary time losses in approach to infants with high probability of hospitalization and contribute to the management of patients diagnosed with acute bronchiolitis. Material and Method: In our study we included 1-24 month-old patients who admitted to University of Health Sciences Dr. Behçet Uz Children's Hospital, Emergency Department, between January 2018 to May 2018 and having first episode of acute bronchiolitis for the first time. The effects of age, gender, application month, history of prematurity, presence of underlying disease, atopy or passive smoking, nutritional status (breast feeding, malnutrition), symptoms, physical examination findings and respiratory score at presentation, results of chest X-ray, hemogram, acute phase reactants, blood gas and multiplex respiratory polymerase chain reaction (PCR), presence of bronchopneumonia (BPN), treatment modalities (supportive oxygen therapy, inhaled therapies, antibiotics, etc.) on hospitalization and length of hospital stay were evaluated. At the end of the follow-up period, the hospital records were examined and families were called by telephone, prolonged attacks and recurrent attacks were questioned and the cases whose diagnosis was reactive airway disease were excluded from the study. In the analysis of the data, t test was used for the measurement values and chi-square test was used for the grouped values. p 2 days in hospital, it was found that the presence of underlying disease led to hospital stay longer than 2 days (p0.05).