Akut apandisit olgularında nötrofil/lenfosit oranının tanıda ve hastalığın şiddetini belirlemedeki prediktif değeri ve bu olgularda görüntüleme yöntemlerinin tanısal değeri
The predictive and diagnostic value of neutrophil/lymphocyte ratio in the cases with acute appendicitis and the diagnostic value of imaging methods in these cases
  1. Tez No: 474642
  2. Yazar: ONUR YÜCESOY
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. MEHMET KÜÇÜK
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: İlk ve Acil Yardım, Emergency and First Aid
  7. Yıl: 2017
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
  10. Enstitü: İstanbul Okmeydanı Eğitim. ve Araştırma. Hastanesi
  11. Ana Bilim Dalı: Acil Tıp Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 59
Özet
Giriş ve Amaç : Acil servislere başvuruların %10'u karın ağrısı nedeniyledir. Karın ağrısı ile başvuranlarda saptanan en sık cerrahi neden ise akut apandisittir. Günümüzde tüm dünyada yapılan en sık acil ameliyat apendektomidir. Akut apandisit kliniği ve fizik muayenesi her hastada farklı şekillerde ortaya çıkabilir. Ağrının yer değiştirmesi, sağ alt kadran hassasiyeti ve lökositozdan oluşan klasik triad ise hastaların sadece yarısında bulunur. Bundan dolayı akut apandisit tanısı koymak bazen tecrübeli hekimler için bile zor olabilir ve bu durum negatif apandektomi oranlarını da arttırmaktadır. Bu nedenle doğru tanı koymak için kullanılan testlerin hızlı, kolay ulaşılabilir ve ucuz olması gerekmektedir. Hemogram parametreleri bu testlerin başında gelmektedir.Bu nedenle bu çalışmada bu parametrelerin etkinliği incelenmiştir. Ayrıca hastalarda tanıyı güçlendirmek için yapılan görüntüleme yöntemlerini de bu çalışmada incelemek istedik Gereç ve Yöntem: Çalışmada Okmeydanı Eğitim ve Araştırma Hastanesi Acil Tıp Kliniğinden Acil Cerrahi Kliniğine 01.01.2015-05.10.2016 tarihleri arasında akut apandisit tanısıyla yatan hastalar hastanemiz veritaban sistemi kullanılarak tarandı ve hastaların dosyaları incelendi. Hastaların yaş, cinsiyet, ameliyat öncesi kan değerlerindeki nötrofil, lenfosit, lökosit, crp, nötrofil/lökosit oranı, ultrason ve batın tomografi sonuçları ile ameliyat sonrası histopatolojik inceleme sonuçları verileri toplandı.Tüm sonuçlar kendi içinde karşılaştırılarak özellikle nötrofil/lökosit oranından faydalanılarak bu olgulara daha doğru tanı koyma şansı arttırılacaktır. Çalışmada elde edilen bulgular değerlendirilirken verilerin analizi için IBM Statistics 22 programı kullanılmıştır. P değeri
Özet (Çeviri)
Introduction and Objective: Ten percent of the admissions to emergency services are due to abdominal pain. Acute appendicitis is the most commonly detected surgical cause in the cases who are admitted with abdominal pain. Today, the most commonly performed emergency surgery in the world is anappendectomy. The clinic and physical examination of acute appendicitis may manifest in different forms in each patient. The classic triad which is composed of referred pain, right lower quadrant sensitivity and leukocytosis is present only half of the patients. Therefore, diagnosing acute appendicitis can be difficult, even for the experienced physicians, and this increases the rate of negative appendectomy.For this reason, the tests that are used to make a correct diagnosis should be fast, easily accessible and inexpensive.Hemogram parameters are the leading parameters among these tests. For this reason, the efficacy of these parameters was examined in this study.Also, we wanted to evaluate the imaging methods that are used to strengthen the diagnosis in these patients. Materials and Methods: In the study, the patients who were hospitalized with the diagnosis of acute appendicitis from the Emergency Medicine Clinic of Okmeydani Training and Research Hospital to the Emergency Surgery Clinic between the dates of 01.01.2015-05.10.2016 were screened using the database system of our hospital and their files were examined. The data regarding the age and gender of the patients, the neutrophil, lymphocyte, leukocyte, CRP, neutrophil/leukocyte ratio in the preoperative blood parameters, the results abdominal ultrasonography and tomography along with postoperative histopathological examination results were collected.The possibility of making more accurate diagnosis in these cases will be increased by comparing all of the results within themselves and especially by benefiting from the neutrophil/leukocyte ratio. Results: The study was carried out with a total of 519 people. Of them, 349 were male (67.2%) and 170 were female (32.8%). The ages of the subjects ranged between 16 to 85 years and their mean age was 31 (± 12.7) years. When examining the results regarding the postoperative histopathologic examination, it is observed that 501 (96.5%) of the cases had acute appendicitis and in 18 (3.5%) of them, there was no sign of appendicitis. Of 501 cases in whom appendicitis signs were detected, 35 (7%) had gangrenous/perforated appendicitis whereas 466 (93%) cases were not complicated (see Table 4). USG was performed in all cases and CT was offered in 72 (13.9%) cases. The total number of the cases in whom CT was obtained was 214 (41.2%).