Postmenopozal kadınlarda kardiyovasküler risk skorlamalarının (SCORE, PROCAM, FRAMİNGHAM, GLOBAL, ASSİNG, QRİSK2, JBS3) karşılaştırılması
Compari̇son of kari̇dovasküler ri̇sk scores (SCORE, PROCAM, FRAMİNGHAM, GLOBAL, ASSİNG, QRİSK2, JBS3) at postmenoposal females
  1. Tez No: 474643
  2. Yazar: SEDA AHÇI YILMAZ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. SEMA UÇAK BASAT
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Aile Hekimliği, Family Medicine
  7. Yıl: 2017
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
  10. Enstitü: İstanbul Ümraniye Eğitim ve Araştırma Hastanesi
  11. Ana Bilim Dalı: Aile Hekimliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 101
Özet
AMAÇ: Kardiyovasküler hastalıkların(KVH) gelişiminde genellikle birden çok risk faktörünün etkisi vardır. Kadınlarda özellikle postmenopozal dönemde kardiyovasküler hastalıklarda artış olduğu bilinmektedir. Hastalıklardan korunmada, hastalık gelişmemiş asemptomatik bireylerde yakın gelecekteki hastalık riskinin önceden belirlenmesi büyük önem taşır. Bu riski saptamak için çeşitli risk hesaplama yöntemleri oluşturulmuştur. Bu çalışmada; postmenopozal hastaların Framingham, SCORE, ASSIGN, QRISK2, GLOBAL risk skoru, PROCAM VE JBS3 risk hesaplama yöntemleri kullanılarak belirlenen risk skorlarını karşılaştırmak amaçlanmıştır. GEREÇ VE YÖNTEM: Çalışmamıza İç Hastalıkları servisi ile Kadın Hastalıkları ve Doğum servisine yatan, İç Hastalıkları polikliniğine, Kadın Hastalıkları ve Doğum polikliğine ve Aile Hekimliği polikliniğine başvuran rutin tetkikleri yapılmış gönüllü 300 postmenopozal hasta dahil edilmiştir. Hastalarla yüzyüze görüşülmüş, vitaller ve laboratuvar parametreleri belirlenerek risk skorları hesaplanmıştır. Katılan her hastanın kardiyovasküler risk skorları belirlenmiş ve bu risk skorlarına göre düşük, orta ve yüksek riski olan hastalar sınıflanmıştır. Son olarak, risk skorlarının bu gruplara düşen hasta sayısını saptama oranları karşılaştırılmıştır. BULGULAR: Tüm risk skorları birbirleri ile pozitif yönlü kıymetli düzeyde ve istatistiksel olarak ilişkili bulunmuştur. Q-RİSK2 ile JBS3 skorları arasında pozitif yönlü, %95.9 düzeyinde ve istatistiksel olarak anlamlı ilişki vardır. En güçlü ilişki bu iki risk hesaplama modeli arasındadır.
Özet (Çeviri)
AİM: The development of cardiovascular diseases (CVD) is usually influenced by multiple risk factors. It is known that, there is an increase in cardiovascular diseases at especially postmenopausal women. Pre-determination of the risk of disease in asymptomatic individuals without disease is of great importance in the prevention of disease. Various risk calculation methods has been developed to detect this risk. The aim of this study was to compare the risk scores of postmenopausal patients using Framingham, SCORE, ASSIGN, QRISK2, GLOBAL risk scores; PROCAM and JBS3 risk calculation methods. MATERİAL AND METHODS: 300 volunteer postmenopausal patients who were referred to Internal Medicine Clinic and Obstetrisc and Gynecology Clinic, Internal Medicine and Obstetrics and Gynecology Policlinic and Family Medicine Polyclinic were included in the study. Patients were interviewed face to face and the risk scores was calculated by determining the parameters of the vitals and laboratory. The cardiovascular risk scores of each participating patient were determined and patients were classified as low, intermediate and high risk according to their risk scores. Finally it compared that rate of determination of numbers of patient per risk scores of those groups. RESULTS: All risk scores was determined positively correlated with each other and statistically related. There was relation between Q-RİSK2 and JBS3 scores positivly, at level of %95,9 and statistically significant. The strongest relationship was between these two risk calculation models.