Gebelik takibinde ultrasonografide fetal serebral ventrikülomegali saptanan olguların retrospektif değerlendirilmesi
Retrospective evaluation of fetal cerebral ventriculomegaly with ultrasonography in pregnancy
  1. Tez No: 474652
  2. Yazar: MEHMET ARICA
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MEHMET ÖZEREN
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Kadın Hastalıkları ve Doğum, Obstetrics and Gynecology
  7. Yıl: 2017
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
  10. Enstitü: İzmir Tepecik Eğt. ve Arş. Hast.
  11. Ana Bilim Dalı: Kadın Hastalıkları ve Doğum Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 86
Özet
Giriş ve Amaç: Konjenital ventrikülomegali terimi, intrauterin nedenlere bağlı olarak serebral ventriküler sistemin, özellikle lateral ventriküllerin genişlemesi için kullanılır. 10-12 mm hafif, 12-15 mm orta ve 15 mm ve üzeri ağır ventrikülomegali olarak değerlendirilir. Bu çalışmada, gebelik takibinde ultrasonografide fetal serebral ventrikülomegali saptanan olguların retrospektif değerlendirilmesi amaçlanmıştır. Materyal ve Metot: Bu çalışma, 2014-2016 yılları arasında Sağlık Bilimleri Üniversitesi Tepecik Eğitim ve Araştırma Hastanesi Kadın Hastalıkları ve Doğum Kliniği'nde USG ile fetüste ventrikülomegali saptanmış 98 gebe ile yapılmış tanımlayıcı bir araştırmadır. İstatistiksel analiz SPSS 19.0 programı kullanılarak yapılmıştır. Tanımlayıcı değerler sayı, yüzde, ortalama±standart sapma, ortanca olarak belirtilmiştir. Kategorik değişkenlerin karşılaştırılmasında Pearson ki-kare, Yates düzeltmeli ki-kare ve Fisher testleri kullanılmıştır. Sürekli değişkenler normal dağılıma uymadığı için nonparametrik testler (Mann-Whitney U ve Kruskal-Wallis testi) ile karşılaştırılmıştır. Değişkenler arasındaki ilişki Spearman Korelasyon Testi ile değerlendirilmiştir.
Özet (Çeviri)
Introduction: Congenital ventriculomegaly is a term used to describe expansion the cerebral ventricular system, especially the lateral ventricles, due to intrauterine causes. It is considered to be mild between 10 mm and 12 mm, moderate 12 mm to 15 mm, and severe ventriculomegaly above 15 mm. In this study, we aimed to retrospectively evaluation of fetal cerebral ventriculomegaly by ultrasonography in pregnancy. Method: This study is a descriptive study of 98 pregnant women with fetal ventriculomegaly detected with USG at Tepecik Training and Research Hospital, Gynecology and Obstetrics Clinic between 2014-2016. Statistical analysis was performed using the SPSS 19.0 program. Descriptive values are expressed as number, percentage, mean ± standard deviation, median. Pearson chi-square, Yates chi-square and Fisher tests were used to compare categorical variables. Continuous variables were compared with nonparametric tests (Mann-Whitney U and Kruskal-Wallis test). Because continuous variables did not fit normal distribution. The relationship between variables was assessed by the Spearman Correlation Test.