Geniş band timpanometrinin kronik otitis media'da kemikçik zincir defektinin saptanmasındaki etkinliği
Efficiency of wide band tympanometry on the detection of ossicular chain defects in chronic otitis media
- Tez No: 474653
- Danışmanlar: PROF. DR. ÖZGÜR YİĞİT
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Kulak Burun ve Boğaz, Otorhinolaryngology (Ear-Nose-Throat)
- Yıl: 2017
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
- Enstitü: İstanbul Eğitim ve Araştırma Hastanesi
- Ana Bilim Dalı: Kulak Burun Boğaz ve Baş-Boyun Cerrahisi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 60
Özet
Geniş band timpanometri, son yıllarda orta kulak bozukluklarının değerlendirilmesinde birçok üstünlüğüyle geleneksel timpanometriye alternatif oluşturmaktadır. Ancak geniş band timpanometri ile elde edilen absorbans ölçümlerinin spesifik orta kulak hastalıklarından nasıl etkilendiğine dair yapılmış çalışma sayısı çok azdır. Kronik otitis mediada ossikuler bütünlük en net olarak operasyon sırasında saptanabilmektedir. Bu çalışmamızda, kronik süpüratif otitis media sebebiyle operasyonu planlanan hastalara preoperatif dönemde yapılan geniş band timpanometri bulguları ile peroperatif kemikçik zincir durumunu kıyaslayarak, elde edilen statik absorbans verilerinin ossikuler zincir devamsızlığını saptamadaki etkinliğini araştırmayı planladık. Çalışmaya kliniğimizde kronik otitis media tanısı konulup operasyon planlanan 38 hastanın 58 kulağı çalışmaya alındı. Timpanik membran perforasyonun boyutu ve yeri, orta kulak mukozasının durumu, bilgisayarlı tomografi bulguları not edildi. Hastaların her iki kulağına, saf ses odyometri ve geniş band timpanometri ile statik (basınçsız) absorbans incelmesi yapıldı. Operasyon sırasında, orta kulak mukozasının durumu, kemikçik zincir bütünlüğü ve iletimi ayrıntılı şekilde not edildi. Timpanik membran perforasyonu ve kemikçik zincir durumuna göre, 58 kulak üç gruba ayrıldı. Timpanik membranda santral perforasyonu olan ve kemikçik zinciri intakt saptanan kulaklar Grup 1 (n=26) olarak belirlendi. Timpanik membran perforasyonu ve beraberinde kemikçik zincir defekti saptanan kulaklar Grup 2 (n=12) olarak belirlendi. Timpanik membranı intakt ve doğal olan, normal sınırlarda işitmesi olan kulaklar ise Grup 3 (n=20) olarak alındı.
Özet (Çeviri)
Wide band tympanometry is an alternative method to traditional tympanometry in many respects especially in the evaluation of middle ear disorders in recent years. However, there are very few studies on wide band absorbance changes in specific middle ear diseases. The most accurate data about ossicular integrity in chronic otitis media can be detected in perioperative period. In this study, we investigated the efficacy of wideband tympanometry on determining the ossicular chain defects preoperatively in patients with chronic suppurative otitis media by comparing static absorbance measurements with perioperative findings. 58 ears of 38 patients, who were scheduled for operation with diagnosis of chronic otitis media were included in the study. The size and location of tympanic membran perforations, the status of middle ear, and temporal high resolution computerized tomography findings were noted. Pure tone audiometry, wide band tympanometry static absorbance measurements were performed in all patients. Middle ear mucosal status, ossicular chain integrity and transmission were also noted during operation. 58 ears were divided into three goups according to tympanic membrane status and ossicular chain integrity. Ears with central tympanic membrane perforations and intact ossicular chain were determined as Group 1 (n=26), whereas ears with both tympanic membrane perforations and ossicular chain defects were defined as Group 2 (n=12). Group 3 (n=20) included ears with intact, healthy tympanic membrane and normal audiologic findings.