Acil servise travma dışı nedenlerle başvuran hastaların değerlendirilmesinde sağlık bakanlığı üçlü triaj sisteminin Natıonal early warning score(NEWS) ile ilişkisi
Relationship between national early warning score (NEWS) of the ministry of health triple triaj system in evaluation of patients with emergency service with external reasons
- Tez No: 474657
- Danışmanlar: DOÇ. DR. HAKAN TOPAÇOĞLU
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: İlk ve Acil Yardım, Emergency and First Aid
- Yıl: 2017
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
- Enstitü: İstanbul Okmeydanı Eğitim. ve Araştırma. Hastanesi
- Ana Bilim Dalı: Acil Tıp Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 50
Özet
Amaç: Bu çalışmanın esas amacı acil servise travma dışı nedenlerle başvuran 18 yaş ve üstündeki hastaların fizyolojik parameterelere göre hesaplanan National Early Warning Score (NEWS) değerlerinin Sağlık Bakanlığı tarafından önerilen ve hastaneye başvuran hastaları kategorize eden üçlü triaj sistemi ile korelasyonunu araştırmaktır. Yöntem: Çalışma tek merkezli, prospektif, kesitsel, tanımlayıcı bir çalışma olarak tasarlandı. Çalışma 15.05.2017 ile 30.06.2017 tarihleri arasında Okmeydanı Eğitim ve Araştırma Hastanesi Acil Tıp Kliniğine travma dışı nedenlerle başvuran 18 yaş ve üstü hastalar çalışmanın evrenini oluşturdu. Çalışma döneminde acil servise travma dışı nedenlerle ayaktan başvuran veya ambulans ile getirilen tüm hastaların kayıt işleminden sonra triyaj kategorisi belirlenecek (kırmızı, sarı ve yeşil) ve hastalar acil serviste uygun bölüme alındı. Bu hastalar çalışmada sorumlu olan doktor tarafından çalışma hakkında bilgilendirildi. Bilgilendirme sonrası çalışmaya katılma konusunda gönüllü olan hastalardan yazılı ve sözlü onamları alındı. Araştırmaya katılma onamı, hastanın kendisi veya onam veremeyecek durumda, birinci derece yakını veya birinci derece yakını yoksa hastaneye hastayla birlikte gelen yakınından alındı. Kritik hasta alanına kardiyopulmoner arrest halde getirilip resüsitasyon uygulanan, acil operasyon ve ileri tedavi ihtiyacından dolayı sevk endikasyonu olan, iletişim kurulamayan, 18 yaş altında olan hastalar, vital bulguları ölçülemeyen, acil servise travma nedeniyle başvuran hastalar çalışmadan dışlandı. Çalışmaya dahil edilen hastaların General Electric carescape V100 dynamape SH612260165SA cihazı ile tansiyon arteryel, nabız, solunum sayısı, ateş ve saturasyonu içeren vital bulguları ölçülecek ve hasta dosyasına kayıt altına alındı. Hastaların bilinç durumu AVPU skorlaması ile değerlendirilip hasta dosyasına kaydedildi. Kaydedilen veriler erken uyarı skorlamarından NEWS ile hesaplandı ve ayrıca NEWS puanına göre klinik sınıflaması kategorize edildi. Bulgular: Çalışma döneminde SBÜ Okmeydanı Eğitim ve Araştırma Hastanesi acil servisine travma dışı nedenlerle başvuran, 18 yaş ve üstü toplam 3106 hasta çalışmaya alındı. Sağlık Bakanlığı'nın 3'lü triyaj sistemine göre hasta dağılımında hastaların 2320'si yeşil (%74,7), %10,8 336'sı (%10,8) sarı, 450'si (%14,5) kırmızı triyaj kategorisinde yer aldı. Hastaların National Early Warning Score (NEWS) puanına göre yapılan klinik risk sınıflamasına göre dağılımları incelendiğinde 2798'i (%90,1) düşük risk (NEWS=0-4) sınıfında; 96 (%3,1) hasta (NEWS puanı 4-5 olan ya da RED puanı pozitif olan) orta risk sınıfında yer aldı.
Özet (Çeviri)
Objective: The main objective of this study was to investigate the correlation of the National Early Warning Scores (NEWS), which was calculated according to the physiological parameters of the patients who were aged 18 years and over, and who were admitted to the emergency department with non-traumatic causes, with the ternary triage system which is recommended by the Ministry of Health and which categorize the patients admitting to the hospital. Method: The study was designed as a single-centered, prospective, cross-sectional, descriptive study. The study population consisted of the patients who were aged 18 years and over, and who were admitted to Okmeydanı Training and Research Hospital Emergency Medicine Clinic between the dates of 15.05.2017 and 30.06.2017 with non-traumatic reasons. The triage categories (red, yellow and green) of all patients who were admitted to the emergency department withnon-traumatic reasons as outpatient or who were brought by ambulance were determined after registration and they were taken to the relevant section. These patients were informed about the study by the doctor who was responsible for the study. After informing the patients, oral and writen consents were obtained from the volunteer participants of the study. The participation consent was obtained from the patient him/herself and from their first degree relatives or the person who came with the patient to the hospital if the patient did not have a first degree relative with him/her. The patients who were referred to the critical patient area in the state of cardiopulmonary arrest and in whom resuscitation was performed, the patientswho had a referral indication due to the need for emergency operation and further treatment, those who could not communicate, who were younger than 18 years old, whose vital signs could not be measured and who were admitted to the emergency with trauma were excluded from the study. The vital signs of the patients enrolled in the study including arterial blood pressure, heart rate, respiratory rate, temperature and saturation were measured with the General Electric CAREscape V100 DynaPape SH612260165SA device and recorded in the patient file. The consciousness states of the patients were assessed with AVPU scoring and recorded in the patient file. The recorded data were calculated with the NEWS, which is an early warning scoring system, and also clinical classification was determined according to the score of the NEWS. Results: During the study period, a total of 3106 patients who were admitted to the Emergency Department of MOH University Okmeydani Training and Research Hospital with non-traumatic reasons and who were 18 years old and over were included in the study. According to the ternary triage system of Ministry of Health, the distribution of patients were as follows; 2320 patients (74,7%) were in green, 336 patients (10,8%) were in yellow and 450 patients (14,5%) were in red triage categories. When the distribution of the patients according to the clinical risk classification determined according to the National Early Warning Score (NEWS) was examined, 2798 patients (90,1%) were in the low risk (NEWS = 0-4) class; 96 patients (3,1%) were in the moderate risk class (NEWS score 4-5 or positive RED score).