Acile başvuran hastaların medikal skorlama sistemleri ile değerlendirilmesi
Evaluation of patients attending emergency by medical scoring systems
  1. Tez No: 678940
  2. Yazar: REZAN TAHTACI
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ENGİN DENİZ ARSLAN
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: İlk ve Acil Yardım, Emergency and First Aid
  7. Yıl: 2011
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sağlık Bakanlığı
  10. Enstitü: Ankara Numune Eğitim ve Araştırma Hastanesi
  11. Ana Bilim Dalı: Acil Tıp Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 84
Özet
GİRİŞ VE AMAÇ Acil servise başvuran hastaların hızlı ve etkin olarak değerlendirilmeleri önem arz etmektedir. Yoğun bakımlarda kullanılan skorlama sistemlerinin acil servise başvuran hastalarda, hastalığın ciddiyetinin belirlenmesi, mortaliteyi öngörebilmesi açısından karşılaştırmayı ve acil serviste kullanımı en uygun skorlama sistemini belirlemeyi amaçladık. GEREÇ VE YÖNTEM Bu çalışma 01.10.2010 ile 31.10.2010 tarihleri arasında ANEAH acil tıp kliniğine travma dışı nedenlerle başvuran ve hastanenin herhangi bir servisine yatış verilen hastaların dosyaları, geriye dönük incelenerek yapıldı. Bu çalışma hastaların dosya ve kayıtlarından elde edilen veriler ile APACHE II, SAPS II, SOFA ve MEW skorları internet üzerinden www.sfar.org adlı siteden otomatik olarak hesaplandı. Hasta dosyaları incelenerek, hastaların sonlanımları (taburculuk, mekanik ventilasyon gereksinimi, yoğun bakım yatışı ve exitus) kaydedildi. Elde edilen veriler SPSS 18 e girilerek APACHE II SAPS II SOFA MEW skorları karşılaştırıldı. SONUÇ Acil servisten hastanın ciddiyet durumu ve hasta ölüm riskinin değerlendirilmesini sağlayacak, hasta başında kolay kullanılabilen, klinisyeni doğru yönlendirebilecek, skorlama sistemlerinin kullanılması önemli ve faydalıdır. Acilde kullanılabilecek olan skor çok hızlı elde edilebilmeli, laboratuar, kronik hastalık öyküsü ve son tanı gibi zaman alıcı parametrelerden bağımsız olmalıdır. Bu nedenle SOFA, APACHE II ve SAPS II gibi skorlar mortaliteyi öngörmede başarılı da olsalar hastayla ilk karşılaşmada acil karar vermede kullanılamazlar. Bu durumda en kullanışlı sistem olarak MEW önerilebilir. Bizim çalışmamızda mortaliteyle ilişkili bulunan ve MEW hesaplanırken kullanılmayan O2 saturasyonu ve yaş parametrelerinin cut-off değerleri belirlenerek MEW güçlendirilebilir. Sonuç olarak acil serviste skorlama sistemlerinin kullanımı faydalı ve gereklidir. Ancak çok merkezli ve büyük hasta gruplarında çalışmalara ihtiyaç vardır.
Özet (Çeviri)
Introduction and Objectives It has importance to evaluate the patients who applies to Emergency Service fast and effectively. We aim to determine the most convenient scoring system for the comparison and usage in the Emergency Service in terms of the scoring systems that is used at Intensive Cares' determining the seriousness of the illness at the patients who applies to the Emergency service and to be able to envisage the morality. Equipment And Method ThiS Study has been performed by investigating the files of the patients retrospectively who applied to ANAEH Emergency Medical Clinic between the dates 01.10.2010 and 31.10.2010 with non-traumatic reasons and who were admitted in to any service of the hospital. The data obtained from the files and registers of the patients and the scores of APACHE 11, SAPS II, SOFA and MEW were automatically calculated through internet from the web-site named SFAR in this study. The outcomes of the patients ( discharging, requiring mechanic ventilation, getting admitted as intensive care and exitus ) were recorded by examining the files of the patients. The data obtained were compared entering in to SPSS 18 with APACHE II, SAPS II, SOFA, MEW scores. It is important and useful to use the scoring system that will provide the evaluation the seriousness of the patient in the Emergency Service and the patient dying risk, which can be easily used near the patient, that can be directed towards clinician. The score that can be used at Emergency should be obtained very fast, and it ought to be independent from the parameters like laboratory, story of cronic illness, and final diagnosis that take time. Therefore, even if the scores like SOFA, APACHE II and SAPS II are successful to predict mortality, they can not be used to decide immediately when the patient is first admission. In this case MEW can be recommended as the most useful system in emergency department. In our study O2 saturation and age that are found out about the mortality and which aren't use while calculating MEW and the cut-off values of age and O2 saturation parameters are determined can be made MEW to powerful. As a result it useful and necessary to use the scoring system in emergency department. However the studies need at the multicentre and great patient groups.