Multiple travmalı hastalarda travma skorlama sistemlerinin kullanımının prognoza etkisi
The effect of the use of trauma scoring systems on prognosis in patients with multiple traumas
  1. Tez No: 390198
  2. Yazar: AYŞE ÖZTÜRK KARATAŞ
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. RAHŞAN ÇAM
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hemşirelik, Nursing
  7. Yıl: 2015
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Adnan Menderes Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Cerrahi Hastalıkları Hemşireliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 139
Özet
Bu çalışma, multiple travmalı hastalarda travma skorlama sistemlerinin kullanımının prognoza etkisinin incelenmesi amacıyla planlanmış izlemsel bir araştırmadır. Araştırmada, 08.03.2013-11.05.2014 tarihleri arasında Muğla Sıtkı Koçman Üniversitesi Eğitim ve Araştırma Hastanesi acil servisine multiple travma nedeniyle başvuran, takip ve tedavi altına alınan, araştırma kriterlerine uyan, 18 yaş ve üzeri, araştırmaya katılmayı kabul eden kadın ve erkek toplam 70 hasta incelenmiştir. Araştırma verileri literatürden yararlanılarak araştırmacı tarafından oluşturulan hasta tanıtım formu ve hasta izlem formu ile toplanmıştır. Analizlerde ise karşılaştırma yapmak için birinci gündeki ve dördüncü gündeki veriler seçilmiştir. Sayısal veriler ortalama±standart sapma şeklinde ifade edilmiştir. Sayısal veriler arasındaki farklılıklar Student'in t testi ile karşılaştırılmıştır. Değişkenler arasındaki ilişki ise korelasyon analizi ile saptanmıştır. Travma skorlama sistemlerinin ölen hastaları öngörme düzeyleri ROC eğrileri ile analiz edilmiştir. Eğri altındaki alanların istatistiksel olarak anlamlı düzeylere ulaştığı durumlarda prediktif değerler için duyarlılık ve özgüllük değerleri hesaplanmıştır.
Özet (Çeviri)
The objective of this formative study is to examine the effects of the use of trauma scoring systems on prognosis in patients with multiple traumas. A total of 70 male and female patients over the age of 18 who have applied to the emergency service of the Muğla Sıtkı Koçman University Education and Research Hospital with multiple trauma during the dates of 08.03.2013-11.05.2014 and who have been taken under follow up and treatment have been included in this study with their own consent. Study data was acquired via patient introduction form and patient follow up form whih which have been prepared by the researcher in accordance with the relevant literature. The data for the first and fourth days were chosen for comparisons of analyses. The numerical data was expressed as average ± standard deviation. The differences in numerical data were compared with the t-test of the Student. Whereas the relationship between the variables was determined via correlation analysis. The levels of prediction of the deaths in trauma scoring systems has been analyzed via ROC curves. Sensitivity and specificity values were calculated for the predictive values where the areas under the curves reached statistically significant levels.