Settlement characteristics of landfills
Katı atık depolama alanlarındaki oturmalar
  1. Tez No: 47467
  2. Yazar: CEMAL FANİ BOZKURT
  3. Danışmanlar: PROF.DR. EROL GÜLER
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İnşaat Mühendisliği, Civil Engineering
  7. Yıl: 1995
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Boğaziçi Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  13. Sayfa Sayısı: 55
Özet
ÖZET KATI ATIK DEPOLAMA ALANLARINDAKİ OTURMALAR Günümüzde katı atıkların depolanması, çevre kirliliği açısından büyük önem kazanmış ve hızla gelişmekte olan bir mühendislik kolu haline gelmiştir. Katı atıkların, sıhhi bir şekilde depolanması, atıkların depolanacak bölgeye ince sıkıştırılmış tabakalar halinde serilmesi ve her tabakadan sonra yine sıkıştırılmış toprakla üzerinin örtülmesi şeklinde olmalıdır. Depolama bölgelerinde genellikle az geçirgenliği yönünden kil tabakalarının kullanılması tercih edilmektedir. Ancak bu tabakalar bazı çevresel faktörlere maruz kalırsa, görevlerini tam anlamıyla yerine getiremez hale gelirler. Bu faktörleri; kimyasal faktörler, erozyon, kilin periyodik olarak donma ve çözünmesi, toprakta oluşan çatlaklar, ve atıkların ve toprağın depolama sahası içinde farklılıklar gösteren çökmeleri olarak sıralayabiliriz. Bu çalışmada, depolama sahasında, büyük farklılıklar göstererek, problemlere yol açan oturmalar incelenmiştir. Bu oturmalar genelde üç faktöre bağlıdır; a. kendisinin ve üstündeki örtü amacıyla kullanılan toprağın ağırlığı, b. toprağın çözünmesi, başka bir deyişle ufak toprak parçacıklarının çöp içindeki boşlukları doldurarak hacimin azalmasına neden olması, c.atık maddelerin biyolojik ve kimyasal olarak bozunması. Bu oturmalar zamana bağlı olarak belli bir yol izlemezler. Genellikle, depolama sahalarında, inşaatının, dolgusunun ve örtülmesinin tamamlanmasından, iki veya üç aysonra büyük bir oturma gözlenir. Bunu, uzun bir zaman alan ama miktarca daha az olan ikincil bir oturma süreci izler. Bu oturmaları tahmin etmek veya analitik olarak hesaplayabilmek oldukça zordur. Bu çalışmada, bundan dolayı, oturmaların hesaplanmasında, yeterince hassasiyet elde edebilmek ve bu işlemi kısa bir sürede verimli olarak yapabilmek için bilgisayar programı kullanılmıştır.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT SETTLEMENT IN LANDFILL AND FINAL COVER DESIGN Sanitary landfilling is an engineered method to dispose the solid waste on soil in such a way that protects the environment by spreading the waste in thin layers, compacting and covering it with compacted soil. Sanitary landfills usually contain a clay component which can not evaluate its functions well if subjected to enviromental disturbances. These disturbances can be classified as; chemical attack, erosion, freeze and thaw effects, desiccation, and differential settlement. In this study, the differential settlement of sanitary landfill sites is investigated. The compression of a sanitary landfill is great and dependent on three factors such as; a. consolidation due to the weight of its own and the overlying material; b. raveling, that is the movement of the soil into the voids; c. biological and chemical decomposition of waste material. Refuse fill settlements are generally not regular with time. Within the time of two or three months after the completion of the construction, a large settlement takes place. Then this is followed by a substantial secondary compression over an extended period of time. Predicting so much settlement is difficult analytically. In this study, in order to enable this calculation to be performed iteratively with sufficient accuracy, it is found convenient to use a computer program.