Microstructure and surface topography of cast titanium as a dental material
Dişçilik malzemesi olarak döküm titanyumun içyapısı ve özellikleri.
- Tez No: 47466
- Danışmanlar: PROF.DR. SABRİ ALTINTAŞ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Makine Mühendisliği, Mechanical Engineering
- Yıl: 1995
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Boğaziçi Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Sayfa Sayısı: 84
Özet
ÖZET Titanyumun hafiflik, yüksek mekanik mukavemet gibi avantajlı fiziksel özelliklerinin yanısıra, son yıllarda özellikle uzay teknolojisi ve kimyasal tesislerde kullanımının yaygınlaşmasına neden olan kimyasal korozyon dayanıklılığı da söz- konusudur. Yüksek düzeydeki ıslanma ( wetting ) özelliği nedeniyle, bilhassa dişçilik teknolojisi malzemesi gibi, canlı organizmalarda tercih edilen metal durumuna gelmiştir. Ne var ki, yüksek ergime noktası, ve yüksek sıcaklıklarda kimyasal aktivitesinin son derece artması dolayısıyla dökümünde belirli problemler ortaya çıkmaktadır. Titanyum eritilmesi esnasında kolaylıkla oksitlenmekte ve döküm potasıyla, fosfat bileşikli kalıp malzemeleri ile reaksiyona girmekte, ve kırılgan bir yapıya dönüşmektedir. Bu çalışmada titanyumun fiziksel, kimyasal, mekanik özelliklerine ve titanyum döküm teknolojisine yönelik olarak çeşitli deneyler gerçekleştirilmiştir. Farklı zımparalama düzeylerinde yüzey pürüzlülüğü, aşınma ve ağızdaki tükürük ortamına benzer bir asidik solüsyon içindeki genel korozyon direnci test edilmiştir. Ayrıca dökme titanyumun ve Ni-Cr, Co-Cr gibi titanyum ile aynı uygulamalarda kullanılan dişçilik malzemelerinin Vickers sertlik değerleri ve iç yapıları karşılaştınlmıştır.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT Titanium has superior physical characteristics, such as leightweightness, and increased mechanical strength, and superior chemical corrosion resistance, so that it has been recently used in aerospace industry, chemical plants and the like. Due to its superior wetting property, it has been frequently used as a living body material such as dental making-up substance. However, there are problems in dental casting using pure titanium due to its high melting point and chemical reactivity at high temperatures. Titanium may be oxidized during melting for casting, and the melt may also react with crucible and mold materials such as phosphate-bonded investments. These reactions make titanium brittle. In the present study, various experiments about the physical, chemical and mechanical properties of titanium and titanium-casting technology are performed. Surface roughness with respect to different grinding levels, wear and general corrosion resistance of titanium in an artificial saliva solution are tested. Vickers hardness values and microstructure of cast titanium and some of the other dental materials such as Ni-Cr, Co-Cr alloys which are used for similar applications are compared. IV