Yerel ve özel sektördeki spor tesisi çalışanlarının algıladıkları örgüt kültürü düzeylerinin iş tatmini üzerindeki etkisinin incelenmesi
The effect of sport faciliy servicing in the local sector and private sector on the levels of job satisfaction of organizational culture perceptions
- Tez No: 474693
- Danışmanlar: DOÇ. DR. MUSTAFA YAŞAR ŞAHİN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Spor, Sports
- Yıl: 2017
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Spor Yöneticiliği Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Spor Yönetim Bilimleri Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 128
Özet
Bu araştırmanın amacı, farklı sektörlerdeki spor tesisi çalışanlarının, örgüt kültürü algıları ile iş tatmini düzeylerinin tespiti, demografik değişkenler açısından karşılattırılması ve aralarındaki ilişkinin belirlenmesidir. İlişkisel tarama modelinde olan çalışmaya İstanbul Anadolu yakasında, özel spor işletmeleri ile yerel yönetimlere ait spor tesislerinde çalışan 303 katılmıştır. Veri toplama aracı olarak, Spector (1985) tarafından geliştirilen ve Meydan (2010) tarafından Türkçeye uyarlanan İş Tatmini Ölçeği ve Ogbonna& Haris (2000) tarafından geliştirilen ve Karadeniz (2010) tarafından Türkçeye uyarlaması yapılan Örgüt Kültürü Ölçeği kullanılmıştır. Araştırma verilerinin değerlendirilmesinde istatistikî yöntem olarak frekans, yüzde dağılımları, İkili gruplar için t-testi, çoklu gruplar için OneWay-ANOVA analizleri ve ilişkiyi belirlemek için Pearson Korelasyon analizi kullanılmıştır. Varyansların homojen olmadığı durumda ise Kruskal Wallis testi hesaplanmıştır. Sonuç olarak katılımcıların yüksek düzeyde örgüt kültürü algısına sahip oldukları yarışmacı ve yenilikçi kültür alt boyutlarının daha belirgin olduğu tespit edilmiştir. İş tatmini düzeylerinin ise orta düzeyde olduğu belirlenmiştir. Korelasyon analizi sonucunda örgüt kültürü ile iş tatmini arasında pozitif yönde orta düzeyde bir ilişki saptanmıştır. İş tatmini ile örgüt kültürü alt boyutları arasında en yüksek ilişki yarışmacı kültür alt boyutundadır. Araştırmadan elde edilen bulgular demografik değişkenler açısından incelendiğinde evli olan, yönetici pozisyonunda olan, hizmet yılı düşük olan, yerel sektöründe çalışan, çalıştığı iş yeri sayısının 3 olan katılımcıların örgüt kültürü yüksek çıkmıştır. İş tatmini ölçeğinde elde edilen puanlara göre ise evli olan, yönetici pozisyonunda olan ve yerel sektöründe olan katılımcıların daha yüksek olduğu görülmektedir.
Özet (Çeviri)
The aim of this research is to determine the organizational culture perceptions and job satisfaction levels of sports facility employees in different sectors, to compare them in terms of demographic variables and to determine the relationship between them. The study, which is based on the relational screening model, was conducted in the vicinity of Anatolian city of Istanbul, special sports enterprises and sports facilities belonging to local administrations. The Job Satisfaction Scale developed by Spector (1985) and adapted to Turkish by Meydan (2010) and the Organizational Culture Scale developed by Ogbonna & Haris (2000) and adapted to Turkish by Karadeniz (2010) were used as data collection tools. Frequency, percentage distributions, t-test for binary groups, OneWay-ANOVA for multiple groups, and Pearson Correlation analysis for relationship were used as statistical methods in the evaluation of research data. If the variances are not homogeneous, the Kruskal Wallis test is calculated. As a result, it was determined that the competitor and innovative culture sub-dimensions of participant's perception of organizational culture at a high level are more prominent. Job satisfaction levels were determined to be moderate. As a result of the correlation analysis, there was a moderate correlation between positive organizational culture and job satisfaction. The highest correlation between job satisfaction and organizational culture sub-dimensions is competitor culture sub-dimension. When the findings obtained from the survey are analyzed in terms of demographic variables, the organizational culture of the participants who are married, in managerial position, in years of service, working in the local sector, According to the scores obtained on the job satisfaction scale, it is seen that the participants who are married, in the managerial position and in the local sector are higher.