Antrenörlerde işkoliklik ve iş-aile çatışması ilişkisinin incelenmesi
Relationship between coaches workaholism and work-family conflict
  1. Tez No: 474692
  2. Yazar: AYLİN UĞURLU
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. MUSTAFA YAŞAR ŞAHİN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Spor, Sports
  7. Yıl: 2017
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Spor Yöneticiliği Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Spor Yönetim Bilimleri Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 167
Özet
Bu araştırma, antrenörlerin işkoliklik ile iş-aile yaşam çatışması düzeylerinin tespiti, demografik değişkenlere açısından karşılaştırılması ve aralarındaki ilişkinin belirlenmesi amacıyla yapılmıştır. Bu çerçeveden hareketle betimsel tarama modelinde olan araştırmada veri toplama aracı olarak Schaufeli, Taris ve Bakker (2006) tarafından geliştirilen, Doğan ve Tel (2011) tarafından Türkçeye uyarlaması gerçekleştirilen Duwas İşkoliklik Ölçeği ve Netemeyer Boles & McMurrian (1996) tarafından geliştirilen, Türkçeye uyarlaması Efeoğlu (2006) tarafından gerçekleştirilen İş-Aile Yaşam Çatışması Ölçeği kullanılmıştır. Araştırmanın örneklemini random yöntemiyle belirlenen 394 gönüllü katılımcı oluşturmaktadır. Araştırma verilerinin değerlendirilmesinde istatistikî yöntem olarak frekans, yüzde dağılımları, İkili gruplar için t-testi, çoklu gruplar için OneWay-ANOVA analizleri ve ilişkiyi belirlemek için Pearson Korelasyon analizi kullanılmıştır. Varyansların homojen olmadığı durumda ise Kruskal Wallis testi hesaplanmıştır. Araştırma sonucunda; antrenörlerin işkoliklik düzeylerinin yüksek ve kompulsif çalışma alt boyutun belirgin olduğu, iş-aile yaşam çatışma düzeylerinin orta düzeyde kaldığı tespit edilmiştir. İşkoliklik ile iş-aile yaşam çatışması arasında pozitif yönlü orta düzeyde bir ilişki tespit edilmiştir. Buna göre işkolik artıkça iş ve aile yaşam çatışması da artmaktadır. Araştırmadan elde edilen bulgular demografik değişkenler açısından değerlendirildiğinde ailesinde sorun yaşayanların işkoliklik ve iş-aile yaşam çatışma düzeylerinde anlamlı derecede yüksek olduğu belirlenmiştir. İş-aile yaşam çatışmasında bulgular değerlendirildiğinde medeni duruma göre evlilerin bekarlara göre iş-aile yaşam çatışma düzeylerinin daha yüksek olduğu tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
This research was conducted to determine the level of work-family life conflicts, the comparison of demographic variables, and the relationship between them. In this context, as method of data collection in the research, to determine level of workaholic of participant, developed by Schaufeli, Taris & Bakker (2006) the Dutch Work Addiction Scale (DUWAS)Turkish form which is tested it's validity and reliability by Doğan and Tel (2011) by adaptingto our language and to determine level of work-family conflict of participant“Work-Family Conflict Scales”by Netemeyer Boles & McMurrian (1996) Turkish form which is tested it's validity and reliability by Efeoğlu (2006). The sample of the study consisted of 394 volunteer participants determined by the random method. Frequency, percentage distributions, t-test for binary groups, OneWay-ANOVA for multiple groups, and Pearson Correlation analysis for relationship were used as statistical methods in the evaluation of research data. The Kruskal Wallis test is calculated if the variances are not homogeneous. In conclusion, it was found that the levels of worker coaches were high and the compulsive working sub-dimension was significant, and the levels of work-family life conflict were moderate. There was a positive positive moderate relationship between work-family conflict and work-family conflict. According to this, work conflict and family life conflict are also increasing. When the findings obtained from the research were evaluated in terms of demographic variables, it was determined that those who had problems in the family were significantly higher in the level of conflict of work and family life. According to the marital status, the level of conflict between work and family life is higher than that of unmarried people.