Koroner arter hastalarında serum antioksidan/oksidan durumu, diyet toplam antioksidan kapasitesi ile beslenme durumunun değerlendirilmesi
Assesment of serum antioxidant/oxidant capacity, dietary antioxidant capacity and nutritional status of patients with coronary artery disease
  1. Tez No: 474694
  2. Yazar: NESLİHAN ARSLAN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. GAMZE AKBULUT
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Beslenme ve Diyetetik, Nutrition and Dietetics
  7. Yıl: 2017
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Beslenme ve Diyetetik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 148
Özet
Bu araştırma koroner arter hastası olan (KAH) ve olmayan erkek bireylerin serum antioksidan/oksidan kapasiteleri, diyet toplam antioksidan kapasiteleri ve genel beslenme durumlarının değerlendirilmesi amacıyla planlanmıştır. Çalışmaya koroner anjiyografi ile KAH tanısı almış 40 erkek birey ile yine aynı yöntem ile KAH olmadığı saptanmış 40 sağlıklı erkek birey olmak üzere toplam 80 birey dahil edilmiştir. Araştırma verileri“anket yöntemi”ile yüzyüze görüşülerek toplanmıştır. Bireylerin günlük enerji ve besin ögesi alımları 3 günlük besin tüketim kayıt yöntemi kullanılarak saptanmıştır. Bireylerin diyet antioksidan kapasiteleri (DTAK), antioksidan besin tüketim sıklığı (BTS) ve besin tüketim kayıtlarından (BTK) elde edilmiştir. Bireylerin serum antioksidan/oksidan kapasitelerinin değerlendirilmesi için hastalardan birer tüp kan alınıp analiz edilmiştir. Vaka grubunun hastalık durumlarının değerlendirmesi için hekim yardımı ile Gensini skoru hesaplanmıştır. Bireylerin fiziksel aktivite durumlarının değerlendirilmesi için Uluslararası Fiziksel Aktivite Kısa Formu (IPAQ) kulanılmıştır.
Özet (Çeviri)
This study was planned to evaluate serum antioxidant/oxidant status, dietary total antioxidant capacity and general nutritional status of patients with and without coronary artery disease (CAD). A total of 80 subjects, including 40 male subjects with CAD diagnosed by coronary angiography and 40 healthy male subjects without CAD were included in the study. The research data were gathered through a face to face interview with the“questionnaire method”. Individual daily energy and nutrient intake was determined using a 3-day nutrient consumption recording method. The dietary antioxidant capacities were obtained from antioxidant nutrient consumption frequency and nutrient consumption records. For evaluation of serum antioxidant/oxidant capacities of individuals, 1 tube of blood was taken from the patients and analyzed. Gensini score was calculated with the help of a physician to assess the disease states of the case group. The International Physical Activity Short Form (IPAQ) has been used to assess individuals' physical activity status.