A mathematical programming model to evaluate energy supply and demand strategies and their enviromental impacts in Turkey
Türkiye'nin enerji kaynak ve talep stratejilerinin ve onların çevresel etkilerini değerlendiren matematiksel programlama modeli
- Tez No: 47470
- Danışmanlar: PROF.DR. İLHAN OR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Endüstri ve Endüstri Mühendisliği, Industrial and Industrial Engineering
- Yıl: 1995
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Boğaziçi Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Sayfa Sayısı: 194
Özet
ÖZET Enerji kaynaklan ile ilgili temel sorun değişik sektörlerin enerji taleplerini karşılamak için hangi enerji kaynağından, hangi teknolojiler aracılığı ile ne kadar kullanılmasıdır. Talebin zamanında, yeterli miktarda, çevresel etkiler de gözönüne alınarak en ucuza karşılanması istenir. Bu çalışmada, bu faktörlere yönelik olarak ülkenin enerji sisteminin entegre matematiksel modelinin kurulması hedeflenmiştir. Makro düzeyde, statik ve doğrusal olan bu model için öncelikle enerji kaynaklarını, elektrik santrallarını, rafinerileri ve talep sektörlerini içeren bir ağ oluşturulmuştur. Alternatif enerji ve teknoloji kullanım imkanları ile çevresel etkiler de modellemede gözönüne alınmıştır. Modelin amacı sistemdeki yatırım, değişken ve sabit maliyetlerin ve ithal maliyetlerin toplamının en küçüklenmesidir. Modelde muhtelif talep, kapasite, enerji kaynakları denge, üretim ve emisyon kısıtları altında çeşitli üretim, yatırım ve kapasite kararlan verilmektedir. 770 karar değişkeni ve 550 kısıt içeren bu modeli çözmek için kapsamlı bir veri derleme çalışması yapılmıştır. Geliştirilen enerji-çevre modeli, GAMS modelleme sisteminin MINOS çözücüsü ile çözümlenmiş, daha sonra da bazı maliyet ve kısıt seviyesi parametreleri üzerinde çeşitli senaryo analizleri yapılmıştır.
Özet (Çeviri)
IV ABSTRACT The main problem related to energy supplies is, which energy sources, in what quantities and through which technologies should be used to satisfy energy demands of various industrial and service sectors. It is desired to meet the energy demand in time, sufficiently and reliably with minimum cost. Additionally, environmental impacts should also be considered in providing energy supplies and meeting demands. In this study, it has been aimed to develop an integrated, macro, static and linear mathematical model of the Turkish energy system, associated with factors mentioned above. For this purpose, first, a network of the energy sector has been built by considering all types of primary energy sources, all energy conversion plants, refineries and various demand sectors. Furthermore, in the modeling stage, possibilities of alternative energy and technology usages have been concerned together with environmental impacts. Objective function of the developed model is to minimize the total cost in the energy system. In the model, various production, investment and capacity levels are determined by considering many constraints, such as demand, capacity, energy carrier balance, production and emission constraints. An extensive data collection and compilation effort have been spent to solve the developed model, which includes 770 decision variables and 550 constraints. After solving this energy-environment model using GAMS, different scenarios generated by changing parameters related with some costs and constraint levels, have been analyzed.