Small-scale lng supply chain: A model for lng bunkering in Turkey
Küçük ölçekli sıvılaştırılmış doğalgaz tedarik zinciri: Türkiye için sıvılaştırılmış doğalgaz yakıt ikmal modeli
- Tez No: 672734
- Danışmanlar: DOÇ. DR. GÜL DENKTAŞ ŞAKAR
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Enerji, Ulaşım, İşletme, Energy, Transportation, Business Administration
- Yıl: 2021
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Denizcilik İşletmeleri Yönetimi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Denizcilik İşletmeleri Yönetimi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 394
Özet
Birleşmiş Milletlerin küresel emisyon hedeflerine ulaşmak için denizcilik endüstrisinde emisyon kontrol önlemleri daha sıkı hale gelmektedir. LNG, emisyon kontrol kuralları için geçerli bir seçenek sunmaktadır. Alternatif deniz yakıtı olarak LNG nispeten yeni bir yakıt türüdür ve tedarik zinciri dünya çapında henüz gelişme aşamasındadır. Küçük ölçekli LNG tedarik zinciri ile ilgili literatür oldukça sınırlıdır. Bu çalışma, deniz taşımacılığındaki bu alternatif yakıt seçeneğini araştırmak ve Türkiye'de LNG yakıt ikmalinin geliştirilmesi için bir model önererek literatürde bu konudaki boşluğu doldurmayı amaçlamaktadır. Bu doğrultuda yedi araştırma hedefi oluşturulmuş ve birbirini tamamlayacak şekilde organize edilmiştir. Nitel ve nicel araştırma yöntemleri bu hedefleri gerçekleştirmek için beraber kullanılmıştır. Küçük ölçekli LNG ve LNG yakıt ikmalini irdelemek için yarı yapılandırılmış görüşmeler ve katılımcı gözlem yöntemlerinden yararlanılmıştır. Türkiye'nin yakıt ikmal dinamiklerini analiz etmek için çoklu regresyon ve öngörü araçları kullanılmıştır. Optimum LNG barç boyutunu ve kapasitesini belirlemek için, gemiden gemiye yakıt ikmal bağlamında bölünmüş teslimatı, heterojen filoyu dikkate alan karışık tam sayılı doğrusal programlama yöntemi kullanılmıştır. Türkiye'de LNG yakıt ikmali seçeneğini değerlendirmek için yukarıda belirtilen yöntemlere ek olarak yarı yapılandırılmış görüşmeler yapılmıştır. Araştırma bulguları, küçük ölçekli tedarik zinciri paydaşları arasındaki iş birliğinin LNG yakıt ikmalinin geliştirilmesinin ana itici gücü olduğunu göstermektedir. Küresel bağlamda LNG yakıt ikmalinin gelişimi kamuoyu oluşturulması, standardizasyon ve şeffaflıkla desteklenmelidir. Türkiye modelinde, farklı talep senaryolarına göre optimum barç sayısı, kapasitesi ve kritik LNG fiyatı belirlenmiştir. Türkiye küçük ölçekli LNG tedarik zinciri gelişimi için bir potansiyele sahiptir. Bu gelişim ancak tedarik zincirindeki paydaşların iş birliği ile mümkündür. Oluşturulacak bu iş birliği; düzenleyici kurumların sağlayacağı sübvansiyonlar, teşviklerle ve yasal düzenlemelerle desteklenmelidir. Bu şekilde alternatif bir yakıt olarak LNG'nin ihtiyaç durduğu pazar oluşturulabilir.
Özet (Çeviri)
Emission control measures are becoming stricter in the shipping industry in order to comply with the UN's global emission targets. LNG provides a viable option for emission control measures. As an alternative marine fuel, its supply chain is still developing across the world. The small-scale LNG supply chain is a relatively new and the literature on this issue is limited. This study aims to fill the gap in this context by investigating this alternative fuel option in shipping and by proposing a model for LNG bunkering development in Turkey. In order to fulfil this aim, seven research objectives were formulated and organised sequentially. Qualitative and quantitative research methods were employed. In order to explore small-scale LNG supply chain and LNG bunkering; semi-structured interviews and participant observation methods were utilized. To analyse Turkey's bunkering dynamics, multiple regression and forecasting tools were employed. In order to determine optimum LNG barge size and capacity, mixed integer linear programming which considers split delivery, and heterogenous fleet within the ship-to-ship bunkering context was utilised. In order to evaluate the LNG bunkering option in Turkey, in addition to the aforementioned methodologies, semi-structured interviews were conducted. The research findings indicate that collaboration between small-scale supply chain stakeholders is the main driver for LNG bunkering development. It should be supported by public opinion, standardisation and transparency in the global context. In Turkey case, according to different demand scenarios, the optimum number and size of the bunker barges were determined along with breakeven freight for LNG bunkering. Turkey has potential for small-scale LNG bunkering development; however, it is dependent on the collaboration of the stakeholders. This collaboration should be supported by subsides, incentives and regulatory body involvement in order to generate a new market for this promising alternative fuel in the maritime industry.