Effect of rigid facing elements on the design of geosynthetic reinforded soil walls
Geosentetik donatılı zeminlerin tasarımında rijid ön yüzey elemanlarının stabiliteye etkisi
- Tez No: 47471
- Danışmanlar: PROF.DR. EROL GÜLER
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İnşaat Mühendisliği, Civil Engineering
- Yıl: 1995
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Boğaziçi Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Sayfa Sayısı: 133
Özet
VI ÖZET GEOSENTETİK DONATILI ZEMİNLERİN TASARIMINDA RİJİD ÖN YÜZEY ELEMANLARIN STABİLİTEYE ETKİSİ Bu çalışmada rijid ön yüzey elemanların geosentetik donatılı zeminlerin stabilitesine etkisi araştınlmış, bu suretle topraktaki donatı miktarının azaltılması imkanları incelenmiştir. Ön yüzey etkisinin araştırılmasında kayma analizi yapılmıştır. Analiz, duvar yüzeyinin arkasındaki kuvvetlerin dengesine dayanır. Toprak ile rijid yüzey arasında, yüzey tabanında oluşan, duvar arkasındaki sonuç kuvvetini azaltıcı bir reaksiyon kuvveti doğuran bir sürtünme olduğu kabul edilmiştir. Bundan başka, ön yüzey etkisi gözönüne alındığı taktirde geosentetik donatı miktarının ne kadar azaltılabileceğini hesaplamak amacıyla geosentetik (geotekstil veya geogrid) donatılı istinat duvarlarının donatı hesaplan yapılmıştır. Hesaplarda dört farklı duvar yükseklikleri ile çalışılmıştır. Rijid ön yüzey etkisi gözönüne alındığı taktirde donatının yüzde kırk mertebesine kadar azaltılabileceği sonucuna varılmıştır. Bunun yanında, en ekonomik çözüme ulaşmak amacıyla aym tür zemine inşa edilen dört farklı yükseklikteki betonarme istinat duvarları ile geosentetik donatılı zeminler arasında bir maliyet analizi yapılmıştır. Bu analizde Bayındırlık Bakanlığı birim fiyatları ve güncelleştirilmiş pazar fiyatları kullanılmıştır. Betonarme istinat duvarları ile donatılı zeminlerin maliyetlerinin değerleri aynı mertebededir. En büyük faktörlerden biri donatı maliyetidir. Donatı ithal edilmektedir. Bunun için geosentetik donatının Türkiye'de imal edilmesi donatılı zeminleri betonarme duvarlardan daha ekonomik kılacaktır.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT EFFECT OF RIGID FACING ELEMENTS ON THE DESIGN OF GEOSYNTHETIC REINFORCED SOIL WALLS Effect of rigid facing elements on the stability of geosynthetic reinforced soil walls is investigated in this study, by this way the possibility to reduce the amount of necessary reinforcement in the soil is searched. In the investigation of the effect of facing a wedge analysis is made. The analysis is based on the equilibrium of forces behind the wall facing. It is assumed that a friction exists between the soil and the rigid facing, resulting a reaction force at the toe of the facing, which decreases the resultant force behind the wall. Furthermore the reinforcement calculations of the geosynthetic (geotextile or geogrid) reinforced retaining walls are made so as to establish how much geosynthetic reinforcement can be reduced in case of taking the facing effect into account. In the calculations four different heights of walls are studied. It can be concluded that as much as 40 per cent of reinforcement can be reduced by taking the effect of rigid facing into account. On the other hand a cost analysis is made among the classical reinforced concrete walls and geosynthetic reinforced soil walls of four different heights constructed on the same kind of soil so as to determine the most economical solution.In the cost analysis, the unit costs by Ministry of Public Works and updated market prices are used. Costs of reinforced concrete and reinforced soil walls are on the same order of magnitude. One of the largest items is the cost of the reinforcement. The reinforcement needs to be imported. So production of reinforcement material in Türkiye will make the reinforced soil walls more economical than reinforced concrete walls.