Tekerlekli sandalye ve koşan basketbol sporcularının omuz kuvvet ve propriyosepsiyonunun karşılaştırılması
The comparison of basketballer and wheelchair basketballer in points of shoulder strength and proprioception
  1. Tez No: 474708
  2. Yazar: GAMZE ÇOBANOĞLU SEVEN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. NEVİN AYSEL GÜZEL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Fizyoterapi ve Rehabilitasyon, Physiotherapy and Rehabilitation
  7. Yıl: 2017
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Fizyoterapi ve Rehabilitasyon Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 132
Özet
Bu çalışma tekerlekli sandalye basketbol ve koşan basketbol oyuncuları ile sağlıklı kontrolleri omuz izokinetik kuvveti ve propriyosepsiyonu bakımından karşılaştırmak amacıyla planlandı. Çalışmaya 17 tekerlekli sandalye basketbol, 18 koşan basketbol sporcusu ve 17 sağlıklı kontrol dahil edildi. Katılımcıların omuz internal rotator (IR) ve eksternal rotator (ER) kaslarının kuvveti ve propriyosepsiyon Cybex izokinetik dinamometre (Cybex NORM®, Humac, CA, USA) ile ölçüldü. İzokinetik değerlendirme oturma pozisyonunda skapular planda yapıldı. İzokinetik kuvvet 60°/sn ve 180°/sn konsentrik, 90°/sn eksantrik modda değerlendirildi. Propriyosepsiyon aktif repozisyon testi ile ölçüldü. Hedef açı ile getirilen açı arasındaki hata miktarı aktif eklem pozisyon hissinin doğruluğunu tanımlamak için kullanıldı. Tekerlekli sandalye ve koşan basketbol sporcuları ile sağlıklı kontrol grubu arasında dominant ve dominant olmayan tarafta 60°/sn ve 180°/sn konsentrik, 90°/sn eksantrik modda omuz IR ve ER pik tork ve ortalama güç bakımından istatistiksel olarak anlamlı fark bulundu (p0.017). Omuz ER/IR oran ve propriyosepsiyon bakımından da her üç grup arasında anlamlı fark bulunmadı (p>0.05). Tekerlekli sandalye ve koşan basketbol sporcularının dominant taraf omuz ER ve IR kas kuvvetleri benzer ve sağlıklı kontrollerden daha iyiydi. Ayrıca TS basketbol, koşan basketbol sporcuları ve sağlıklı kontrollerin omuz propriyosepsiyonları benzerdi. Tekerlekli sandalye basketbol sporcularının sportif aktivitelerini tekerlekli sandalyede sürdürmelerine rağmen koşan basketbol sporcularından omuz kuvvet ve propriyosepsiyon yönünden farklı olmamaları, antrenman programlarının içeriğinin ve yoğunluğunun bu parametreler açısından benzer olmasından kaynaklanıyor olabilir.
Özet (Çeviri)
This study was conducted to compare proprioception and isokinetic shoulder strength of basketball players, wheelchair basketball players and healthy controls. Subjects were 18 basketball players, 17 wheelchair basketball players and 17 healthy controls. Cybex isokinetic dynamometer (Cybex NORM®, Humac, CA, USA) was used for evaluation of the internal and external rotator muscle's strengths and proprioception. The test is made in scapular plane in seated position. Isokinetic strength was measured at 60°/sec and 180°/sec concentric modes, 90°/sec eccentric mode. Proprioception was measured by active reposition test. The amount of error between the target angle and the angle of inclination was used to define the correctness of the active joint position sense. There was statistically significant difference between wheelchair basketball, basketball players and healthy control group both dominant and non-dominant side shoulder internal and external peak torque and average power (p0.05). The dominance side shoulder internal and external rotator muscle strength of basketball and wheelchair basketball players were higher than healthy controls. There was not difference between basketball and wheelchair basketball players in shoulder internal and external muscles strength. Additionally, shoulder proprioceptions of wheelchair basketball players, basketball players and healthy controls were similar. Although wheelchair basketball players maintain their sportive activities on wheelchair, they will not different from basketballer concerning shoulder strength and proprioception. This resemblance may result from that wheelchair basketball player's training program has similar content and density with basketballer's training program, in point of these parameters.