İnme hastalarında motor bozukluk, denge, kognitif düzey, yorgunluk ve düşmenin ikili görev ile yürüme performansına etkileri
The effects of motor impairment, balance, cognitive level, fatigue and fall on gait performance with dual task in stroke patients
- Tez No: 474707
- Danışmanlar: DOÇ. DR. İLKE KESER
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Fizyoterapi ve Rehabilitasyon, Physiotherapy and Rehabilitation
- Yıl: 2017
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Fizyoterapi ve Rehabilitasyon Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 111
Özet
Çalışmamızın amacı inme tanılı hastalarda ikili görev yürüme performansına motor bozukluk, denge, kognitif düzey, yorgunluk ve düşmenin etkilerinin ve bu parametrelerin ilişkilerinin incelenmesidir. Çalışmaya Gazi Üniversitesi Tıp Fakültesi Fiziksel Tıp ve Rehabilitasyon Bölümü'ne inme tanısı nedeniyle başvuran 29 hasta dahil edildi. Motor bozukluk Rivearmead Motor Değerlendirme Skalası ile, denge CAT cihazı ile, kognitif durum Mini Mental Durum Değerlendirme Ölçeği ile, yorgunluk Yorgunluk Şiddet Ölçeği ile düşme hikayesi düşme sorgulaması ile değerlendirildi. Hastaların 10 Metre Yürüme Testini rahat, motor ve kognitif görevle yürümeleri istenerek yürüme hızları kaydedildi. Hastaların yürüme hızı ortalamaları rahat yürümede 0,70 m/sn, motor görevle yürümede 0,67 m/sn, kognitif görevle yürümede 0,65 m/sn olarak kaydedildi.
Özet (Çeviri)
The aim of this study was to determine the effects of motor impairment, balance, cognitive level, fatique and fall event on dual task gait performance and the relationship between these parameters. In this study twenty-nine patients with stroke referred to the department of physical medicine and rehabilitation in Gazi University Faculty of Medicine were included. Motor impairment was assessed with Rivearmead Motor Assesment, balance with CAT device, cognitive level with Mini Mental State Examination, fatigue with Fatigue Severity Scale and fall events with fall history. 10 meter walking test with comfortable, motor and cognitive tasks gait was demanded from patients and the gait speeds were recorded. The mean gait speed were 0,70m/sn in comfortable gait, 0,67m/sn in gait with motor task and 0,65m/sn in gait with cognitive task.