Konuşma, uzaysal algı ve işitme kalitesi (KUİK) ölçeğinin Türkçeye uyarlanıp, normalizasyonunun yapılarak; normal işiten ve sensörinöral işitme kayıplı yetişkin bireylerde incelenmesi
Normalization and adaptation of 'speech, spatial and quality of hearing scale (SSQ) for Turkish language and evulation of adults with normal hearing and sensorineural hearing loss by ssq
- Tez No: 474718
- Danışmanlar: PROF. DR. İSMET BAYRAMOĞLU, DOÇ. DR. BÜLENT GÜNDÜZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Kulak Burun ve Boğaz, Otorhinolaryngology (Ear-Nose-Throat)
- Yıl: 2017
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kulak Burun Boğaz ve Baş-Boyun Cerrahisi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Odyoloji ve Konuşma Bozuklukları Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 102
Özet
İşitme insanı dış dünyaya bağlayan ve ona sosyal çevresi ile iletişim imkanı sunan en önemli duyulardan birisidir. Subjektif ve objektif testlerle ölçülebilen işitme işlevi, aynı zamanda kişinin kendi kendine puan verdiği anket ve ölçeklerle de değerlendirilebilmektedir. Bu ölçeklerden biri de Konuşma, Uzaysal Algı ve İşitme Kalitesi (KUİK) Ölçeği'dir. KUİK, Konuşma Algısı (KA), Uzaysal Algı (UA) ve İşitme Kalitesi (İK) olmak üzere üç ana bileşenin değerlendirildiği bir ölçektir. Çalışmamızda ilk olarak KUİK Ölçeğinin Türkçeye çevirisi yapılmış, ardından çalışmamıza katılmayı kabul eden ve odyolojik testleri yapılan katılımcılardan ölçeği cevaplamaları istenmiştir. Bu çalışmada 61 normal işiten (36 kadın, 25 erkek), 53 sensörinöral işitme kayıplı (SNİK) (27 kadın, 26 erkek) olmak üzere toplam 114 deneğin verileri kullanılmıştır. Ölçeğin geçerlilik güvenirlilik analizleri yapıldıktan sonra normal işitmeye sahip katılımcılardan normatif veriler elde edilmiş ve bu veriler sensörinöral işitme kayıplı (SNİK) katılımcıların verileri ile karşılaştırılmıştır. Aynı zamanda SNİK katılımcılardan işitme cihazı (İC) kullananlara The International Outcome Inventory for Hearing Aids (IOI-HA) skalasının Türkçe sürümü olan Uluslararası İşitme Cihazları Değerlendirme Envanteri uygulanarak İC'den memnuniyet durumları araştırılmıştır. Bu sonuçlara göre normal işiten katılımcılardan elde edilen skorların ortalama değerleri genel KUİK 8,1 (SD=1,1), KA 7,8 (SD=1,4), UA 7,8 (SD=1,3) ve İK 8,5 (SD=1,0)' tir. Normal işiten ve SNİK katılımcıların KUİK skorları arasında normal işitenler lehine anlamlı fark bulunmuştur. Ayrıca SNİK katılımcılardan işitme kaybı derecesi yüksek olanların düşük olanlara göre ve bilateral kayıplıların unilateral kayıplılara göre daha düşük KUİK skorlarına sahip olduğu ortaya konmuştur. Sonuç olarak KUİK Ölçeğinin normal işitmede, farklı işitme kaybı derecelerinde, işitme kalitesini etkileyen diğer durumların varlığında ve İC' den memnun olup olmama durumlarında farklı skorlar ortaya koyarak geçerli ve duyarlı ölçme yaptığı gösterilmiştir.
Özet (Çeviri)
Hearing is one of the most important senses connecting the human being to the outside world and offering him/her communication with the social environment. Hearing function that could be measured with subjective and objective tests, could also be evaluated with questionares and scales giving points to oneself. One of these scales is Speech, Spatial and Quality of Hearing Scale (SSQ). SSQ is the scale in which three main components are evaluated as Speech Perception (SP), Spatial Hearing (SH) and Hearing Quality (HQ). In this study firstly SSHQ Scale was translated to Turkish then the participants who accepted participation, and had taken odiological tests, responded to scale. In this study 61 normal hearing ( 36 female, 25 male), 53 sensorineural hearing loss (SNHL) (7 female, 26 male); totally 114 subjects' datas are used. After validity and reliability of the scale were analyzed, normative datas are collected from participants with normal hearing was compared to the data of sensorineural hearing loss (SNHL) participants. At the same time, Turkish version of The International Outcome Inventory for Hearing Aids (IOI-HA) scale was applied to SNHL participants who use hearing aids (HA) and satisfaction of these participants from HA was examined. According to these results, the mean scores of data that were obtained from normal hearing participants were as follows; General SSHQ 8,1 (SD=1,1), SP 7,8 (SD=1,4), SH 7,8 (SD=1,3) and HQ 8,5 (SD=1,0). There is a significant difference between SSHQ scores of normal hearing and SNHL participants in favor of normal hearing ones. It is also found that SNHL participants with higher hearing loss had lower SSHQ scores than those with lower hearing loss. And also same results are shown between lesions as bilateral hearing loss have lower SSHQ scores than unilateral hearing loss. As a consequence, it has been shown that SSHQ Scale performs valid and sensitive measurements by showing different scores in normal hearing, different hearing loss degrees, presence of other conditions affecting hearing quality, and satisfaction with HA.