Beyin tümörü nedeniyle ameliyat olan çocukların ebeveynlerinin gereksinimlerinin belirlenmesi
Determining the needs of parents with children who have surgery due to brain tumors
  1. Tez No: 474719
  2. Yazar: MELEK BALCI
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. HÜLYA BULUT
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hemşirelik, Çocuk Cerrahisi, Nursing, Pediatric Surgery
  7. Yıl: 2017
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Hemşirelik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 100
Özet
Bu araştırma beyin tümörü nedeniyle ameliyat olan çocuk hastaların ebeveynlerinin gereksinimlerini belirlemek amacıyla prospektif tanımlayıcı olarak yapılmıştır. Araştırma, Gazi Üniversitesi Sağlık Araştırma ve Uygulama Merkezi Beyin ve Sinir Cerrahisi Servisi'nin Pediatrik Nöroşirurji bölümünde ameliyat olmak üzere ilk defa kliniğe yatan ve beyin tümörü tanısı konulmuş çocukların ebeveynleriyle yürütülmüştür. Araştırmada veriler araştırmacı tarafından literatürden yararlanılarak geliştirilen“Ebeveyn ve Çocuk Hastayı Tanıtan Soru Formu”,“Ebeveyn Gereksinimlerini Belirleme Formu”ile toplanmıştır. Ebeveyn ve Çocuk Hastayı Tanıtan Soru Formu araştırmanın başında bir kez uygulanmış olup, Ebeveyn Gereksinimlerini Belirleme Formu ameliyat öncesinde, ameliyat sonrası erken dönemde (0-1. gün), taburculuk sırasında yüz yüze görüşme yöntemi ile ve ameliyat sonrası 1. ayda ebeveynlere telefonla görüşülerek uygulanmıştır. Araştırmada verilerin değerlendirilmesinde tanımlayıcı istatistikler (sayı, yüzde, ortalama) ve ebeveynler tarafından verilen yanıtlara göre ifadelerin önem sırası göz önüne alınarak belirlenen ağırlıklı toplamlar kullanılmıştır. Ebeveynler ameliyat öncesi dönemde ameliyatın yararlı olma durumunu; ameliyat sonrası erken dönem, taburculuk dönemi ve ameliyattan 1. ay sonraki dönemde çocuğun bakımı ve dikkat etmeleri gereken durumları en önemli gereksinim olarak belirtmişlerdir. Ebeveynler hastane süreci ve sonrasında ekonomik sıkıntı yaşadıklarını, bu süreçte yaşadıkları en önemli duyguların da“stres”,“kendini suçlama”ve“sıkıntı hissi”olarak ifade etmişlerdir. Araştırmadan elde edilen veriler doğrultusunda beyin tümörü tanısı nedeniyle ameliyat olan çocukların ebeveynlerinin gereksinimlerini karşılamak için ebeveyn eğitim programlarının oluşturulup uygulanması ve ebeveynlere danışmanlık hizmeti verilmesi önerilmektedir.
Özet (Çeviri)
Designed as a prospective descriptive study, this study was conducted to determine the needs of the parents whose children were diagnosed with brain tumors, for the first time, to be operated on the Department of Pediatric Neurosurgery of Gazi University Health Research and Implementation Center, Brain and Neurosurgery Department. Data was collected with“Parent and Child Patient Questionnaire,”and“Parental Needs Determination Form,”developed by the researcher depending on the literature. The Questionnaire was administered once at the beginning of the research. The Parental Need Identification Form was administered by the face-to-face interview method before and after the operation, at discharge and at the postoperative first month by telephone. In the evaluation of the data, descriptive statistics (number, percentage, average) and weighted totals determined by taking the importance of the expressions according to the responses given by the parents were used.The parents stated that they wondered whether the surgery would be useful in the preoperative period. It is the most important need for parents to learn about the care of the child and the circumstances that parents should be careful at the early postoperative period, at the discharge period, and at the first month after the operation. They also stated that they experienced economic hardship during and after the hospitalization and expressed their feelings as“stress”,“blame oneself”and“distress”. According to the data obtained from the research is suggested that parent education programs should be constituted and implemented and counseling service should be provided for the parents to meet their needs.