Organ Transplatasyonunda kullanılan HTK (Histidin Triptofan Ketoglutarat) solüsyonuna eklenen asetil L-karnitinin uterustaki fibrozise etkileri
The effects of acetyl L-carnitine that is added in to HTK solution is used for organ transplantation, on fibrosis in uterus
  1. Tez No: 474723
  2. Yazar: DOĞA DOĞRU
  3. Danışmanlar: PROF. DR. GÜLNUR TAKE KAPLANOĞLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Histoloji ve Embriyoloji, Kadın Hastalıkları ve Doğum, Histology and Embryology, Obstetrics and Gynecology
  7. Yıl: 2017
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Histoloji ve Embriyoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 85
Özet
Günümüzde uterus faktörlü infertil olan kadınlarda uterus transplantasyonu fertilite için alternatif olarak görülmektedir.Organ transplantasyonlarında organın vücuttan çıkartılması, korunması ve nakledilmesi sırasında organ yapısında bazı değişiklikler meydana gelebilir. Donör organın alıcıya nakledilene kadar geçen sürede, canlılığını ve metabolizmasını korumak ve nakilden sonrada iskemi-reperfüzyon hasarını azaltmak için kullanılan bir takım koruma solüsyonları geliştirilmiştir. Bu çalışmada, koruma solüsyonlarından Histidin Triptofan Ketoglutarat (HTK) içerisine eklenen antioksidan ajan acetyl L-carnitinin uterus dokusunda meydana gelebilecek olan fibrozis üzerindeki koruyucu etkisi araştırılmıştır. Bu çalışma Ankara Eğitim ve Araştırma Hastanesi Deneysel Araştırma Merkezinde gerçekleştirildi. Çalışmada lisanslı Saki YENİLLİ Deney Hayvanları Üretim Laboratuvarı' ndan sağlanan Wistar Albino cinsi, 200-250 gram ağırlığında 24 adet, dişi sıçanlar kullanıldı. Çalışmada kullanılan sıçanlar rastgele 4 gruba ayrıldı. Uterinal siklus evreleri göz önüne alınmadan randomize çalışıldı, siklik değişiklikler bulgulara yansıtılmamış, ancak deney prosedürünü ilgilendiren sonuçlar değerlendirmeye alınmıştır.. 1. gruptaki uteruslar 4 saat boyunca 4oC' lik soğuk periyodunda yalın HTK çözeltisinde bekletildi 2. gruptaki uteruslar 4 saat boyunca 4oC' de HTK + acetyl L-Carnitin solüsyonunda bekletildi. 3. gruptaki uteruslar 24 saat boyunca 4oC' de yalın HTK çözeltisinde bekletildi. 4. gruptaki uteruslar 24 saat boyunca 4oC' de HTK + acetyl L-Carnitin solüsyonunda bekletildi. Alınan dokuları incelemek için dokular tespit (fiksasyon), suyunu alma (dehidratasyon), saydamlaştırma, parafinle muamele (parafinizasyon), blok hazırlama, kesit hazırlama ve boyama aşamalarından geçirildi. Elde edilen dokuları histomorfolojik olarak değerlendirmek için Masson trikrom boyaması ve fibronektin tutulumunu belirlemek için ise immunohistokimyasal boyamalar yapıldı. Masson trikrom boyaması değerlendirmeleri sonucunda lamina propriya bağ doku içeriğinin en iyi 4 saatlik HTK + L-carnitin grubunda korunabildiği sonucuna varıldı. İmmunohistokimyasal değerlendirme sonucunda ise uterus bazal membran yapılarının en iyi 4 saatlik HTK+ L-carnitin grubunda korunduğu sonucuna varıldı. Sonuç olarak 4 saatlik L-carnitin eklenmiş uygulamanın uterus dokusunun normal histolojik yapısının korunmasında en uygun seçenek olabileceği kanısına varıldı.
Özet (Çeviri)
Nowadays , uterine transplantation is seen as an alternative way to fertility in women with uterine-infertility. During organ transplantation, some changes in organ structure may occur while removing, preservationing and transplantationing of the organ. A number of protection solutions have been developed which are used to protect the viability and metabolism of the donor organ and to reduce ischemia-reperfusion injury after transplantation. In this study, the protective effect of acetyl L-carnitine, which is an antioxidant agent, added to Histidine Tryptophan Ketoglutarate (HTK) from preservation solutions on the fibrosis which may occur in uterine tissue was investigated. This study was conducted at the Ankara Training and Research Hospital Experimental Research Center. Wistar Albino genus 24 rats which weight are 200-250 grams, supplied from the Saki YENİLLİ Experimental Animal Production Laboratory, licensed in the study, were used. The rats used in the study were randomly divided into 4 groups. Randomization was attempted without consideration of uterine cycle stages, with cyclical changes not reflected in findings, but the results of interest in the experimental procedure were evaluated. The uterus in group 1 was kept in the simple HTK solution for 4 hours in the cold period of 4 ° C The uterus in group 2 was kept in HTK + acetyl L-Carnitine solution at 4 ° C for 4 hours. The uterus in group 3 was kept in simple HTK solution at 4 ° C for 24 hours. The uterus in group 4 was kept in HTK + acetyl L-Carnitine solution at 4 ° C for 24 hours. To examine the tissues, the tissues were passed through the stages of tissue fixation, dehydration, clarification, paraffinization, block preparation, section preparation and staining. Masson trikrom staining was used to evaluate histomorphologic findings and immunohistochemical stainings were used to determine fibronectin involvement. As a result of Masson trikrom staining evaluation, it was concluded that the content of lamina propria connective tissue can be maintained in the best 4 hours HTK + L-carnitine group. Immunohistochemical evaluation revealed that uterine basement membrane structures were best preserved in the 4 hour HTK + L-carnitine group. As a result, it was concluded that 4 hours L-carnitine added application may be the best option for preserving the normal histological structure of uterine tissue.