Antioksidanların uterus transplantasyonunda angiogenezise etkileri
The effect of antioxidants to angiogenesis on uterine transplantations
- Tez No: 474722
- Danışmanlar: PROF. DR. CANDAN ÖZOĞUL, DOÇ. DR. SEREN GÜLŞEN GÜRGEN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Histoloji ve Embriyoloji, Histology and Embryology
- Yıl: 2017
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Histoloji ve Embriyoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 134
Özet
Bu çalışmada uterus transplantasyonunda antioksidanların angiogenezise etkileri araştırıldı. Kullanılan 24 dişi rat dört eşit gruba ayrıldı: Grup 1'deki uteruslar 4⁰C HTK (Histidin-Triptofan- Ketoglutarat) solüsyonunda 4 saat soğuk depolama sürecinde bekletildi. Grup 2 uterus dokuları Asetil-L-karnitin eklenen HTK solüsyonunda +4⁰C'de 4 saat bekletildi. Grup 1 ve 2'ye uygulanan prosedürün aynısı 24 saat olmak üzere Grup 3 ve 4'e uygulandı. Histolojik incelemeler ve immünohistokimyasal analizler yapıldı. Donör uterusların HTK solüsyonunda +4⁰C'de 24 saat bekletilmesi sonucunda istenmeyen histolojik değişikliklerin ortaya çıktığı görüldü. Grup 2'deki rat uteruslarının üç tabakasındaki VEGFR-2 immünreaktivitesinin Grup 1'e göre daha zayıf olduğu ve Grup 4'teki uteruslarda VEGFR-2 ekspresyonun Grup 3'e göre daha zayıf olduğu belirlendi. Sonuç olarak, bir antioksidan olan Asetil-L-karnitinin organ koruma solüsyonu HTK'ya eklenmesi ile serbest radikal oluşumunu engellediği ve kısa ve uzun soğuk depolama periyodlarında bekletilen uterusu koruduğu belirlendi.
Özet (Çeviri)
The aim of study was to investigate the effect of antioxidants on angiogenesis in uterine transplantation. We used 24 female rats equally divided into four groups: Group 1 had the uterus stored in HTK (Histidine- Tryptophan-Ketoglutarate) solution at 4⁰C cold storage for 4 h. Group 2 had the uterine tissue stored in HTK solution combined with Acetyl-L-carnitine for 4 h at +4⁰C. The same procedure with Group 1 and 2 were repeated for 24 hour for Group 3 and 4, respectively. Histological investigation and immunohistochemical analysis were performed. Histological findings showed that storing donor uterus in HTK solution at +4⁰C for 24 h results in histological alteration in uterus. We also found that immunoreactivity of VEGFR-2 in all layers of rat uterus in Group 2 was lower than that in Group 1, and the expression of the uterus in Group 4 was lower than that in Group 3. We could conclude that antioxidant Acetyl-L-carnitine, which was added to the organ preservation solution HTK, had prevented the formation of free radicals, and thus protected the uterus that was stored in short and long cold storage periods.