Tacrolimus nefrotoksisitesi geliştirilmiş hayvan modelinde fibrojenik sitokinlerin patojenik rolü ve ACE inhibitörü ve A2 reseptör blokerinin buna etkisi
  1. Tez No: 142453
  2. Yazar: HİCRAN DENİZ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. SERHAN TUĞLULAR
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Nefroloji, Nephrology
  7. Yıl: 2005
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Marmara Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: İç Hastalıkları Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 99
Özet
ÖZET Tacrolimus otoimmün hastalıklarda ve organ transplantasyonunda kullanılan immünsupresif bir ilaçtır. Bu ilacın uzun dönem kullanılması sonrasında ortaya çıkan nefrotoksisite, ilacın kullanımını kısıtlayan en önemli faktördür. Çalışmamızın amacı, kronik Tacrolimus nefrotoksisitesinde böbrekte gelişen işlevsel ve yapısal hasarın patogenezinde TGF-|3, PDGF, VEGF, IL-6 ekpresyonu ve antifibrotik özellikli bir sitokin olan BMP-7 ekspresyonu ile ACE inhibitörü ve Ang II reseptör blokeri tedavisinin, bu sitokinler ve renal hasar üzerine etkisini araştırmaktır. Çalışmamızın verilerine göre sıçanlara kronik Tacrolimus uygulaması sonrasında, sağlıklı kontrol grubu ile karşılaştırıldığında, fonksiyonel parametreler üzerinde anlamlı fark tespit edilmemiş olmakla birlikte, patolojik bulgularda Tacrolimus uygulanan sıçanlarda yapısal değişikler gelişmiş, çalışma grubunda sağlıklı kontrol grubu ile karşılaştmldığmda TGF-0, PDGF, IL-6, VEGF ekspresyonunda belirgin artış ve BMP-7 ekspresyonunda azalma tespit edilmiştir. Tacrolimus' a ek olarak RAS blokajı uygulanan (Kinapril ve Valsartan ile) sıçanlarla, sadece Tacrolimus alan grup karşılaştırıldığında, RAS blokajı uygulanan grupta, TGF-P, PDGF, IL-6, VEGF ekspresyonlarında belirgin olarak azalma saptanmıştır. Sonuç olarak çalışma sonucundaki bulgularımız Tacrolimus nefrotoksisitesinde fîbrojenik sitokin ekspresyonunda belirgin artış meydana geldiğini ve RAS blokajının fîbrojenik sitokin ekspresyonunu azalttığım göstermektedir. u
Özet (Çeviri)
SUMMARY Tacrolimus (Tac) is an immunosuppressive drag used for the treatment of autoimmune diseases and after organ transplantations. The major side effect of this immunosuppressive agent is chronic nephrotoxicity, which limits the its long term use. The aim of our study is to evaluate the role of TGF-p, PDGF, VEGF, IL-6 and BMP-7 expression in the pathogenesis of functional and structural injury secondary to chronic Tacrolimus nephrotoxicity and the effect of ACE inhibitors and Ang II receptor blokers blockade on the expression of these cytokines and underlying renal damage. In our study following the long term administration of Tac to rats, there were no significant difference in the functional parameters between healthy controls and the study group. However pathological findings revealed structural changes in Tac treated rats and TGF-p, PDGF, IL-6, VEGF expresssion was significantly increased in the study group and BMP-7 expression was reduced compared to healthy controls. Following RAS blockade by Quinapril and Valsartan TGF-P, PDGF, IL-6 and VEGF expression was significantly reduced in both of the above groups compared to Tac study group. In conclusion, our data suggest that fibrogenic cytokines expression is significantly increased in Tac toxicity and RAS blockade seems downregulate fibrogenic cytokine expression. Ill