Hemodiyaliz tedavisi alan hastalarda farklı beslenme tarama testlerinin karşılaştırılması ve beslenme durumu ile ilişkilendirilmesi
Comparison of different nutritional screening test and associated with the nutritional status in hemodialysis patients
  1. Tez No: 474731
  2. Yazar: BURCU DENİZ GÜNEŞ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. EDA KÖKSAL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Beslenme ve Diyetetik, Nutrition and Dietetics
  7. Yıl: 2017
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Beslenme ve Diyetetik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 227
Özet
Bu çalışma, hemodiyaliz tedavisi alan kronik böbrek yetmezliği olan hastalarda farklı beslenme tarama testlerini karşılaştırarak hastalığa özgü malnütrisyon riskini en iyi şekilde belirleyebilmek ve beslenme durumuyla ilişkisini incelemek amacıyla yapılmıştır. Çalışma Şubat-Kasım 2016 tarihleri arasında yaşları 18-65 arasında değişen, Ankara ilinde bulunan üç özel diyaliz merkezinde haftada üç gün diyalize giren 98'i erkek 96'si kadın toplam 194 yetişkin hasta üzerinde yürütülmüştür. Çalışmaya katılmayı kabul eden hastalara yüz yüze görüşme yöntemi ile genel bilgileri, sağlık bilgileri, beslenme alışkanlıklarını içeren anket formu uygulanmış ve son 3 aya ait biyokimyasal parametreleri dosyalarından alınarak kaydedilmiştir. Hastaların iki günlük (bir diyaliz günü ve bir diyaliz dışı gün) besin tüketim kayıtları alınmıştır. Hastalara iştah durumunu değerlendirmek amacı ile“Basitleştirilmiş Beslenme İştah Anketi”(SNAQ); beslenme durumlarını değerlendirmek için“Subjektif Global Değerlendirme”(SGD),“Malnütrisyon İnflamasyon Skoru”(MİS),“Beslenme Risk Taraması”(NRS-2002),“Malnütrisyon Üniversal Tarama Aracı”(MUST) testleri uygulanmış ve“Geriatrik Nütrisyonel Risk İndeksi”(GNRİ) değeri hesaplanmıştır. Hastaların antropometrik ölçümleri (boy uzunluğu, vücut ağırlığı, bel çevresi, kalça çevresi, boyun çevresi) alınmış ve Bodystat Quadscan 4000 cihazı ile vücut bileşimi analizleri yapılmıştır. Araştırmaya katılan erkek hastaların yaş ortalaması 54,3±9,99 yıl, kadın hastaların 51,9±11,83 yıldır. Hastaların BKİ değeri erkeklerde ve kadınlarda sırasıyla 24,8 (5,7) kg/m2 ve 28,3 (9,3) kg/m2'dir. SGD'ye göre hastaların %70,7'si iyi beslenmiş, %21,1'i hafif-orta malnütrisyonlu, %8,2'si ağır malnütrisyonlu olarak bulunmuştur. MUST'a göre hastaların %6,2'sinde yüksek, %12,4'ünde orta ve %81,4'ünde düşük malnütrisyon riski saptanmışken, NRS-2002'ye göre hastaların %17,0'sinde malnütrisyon riski bulunmuştur. SGD sonuçları temel alınarak yapılan ROC analizi ile MİS ve GNRİ testlerinin kesişim değerleri sırasıyla 6,5 ve 86 puan olarak belirlenmiştir. Bu kesişim değerlerinde MİS'e göre hastaların %28,9'unda, GNRİ'ye göre %45,4'ünde malnütrisyon riski saptanmıştır.
Özet (Çeviri)
This study was conducted to determine the best specific screening test to hemodialysis patients by comparing the different nutritional screening tests and to examine the nutritional status. The study was conducted on total 194 adult patients (between the ages 18- 65) including 98 male and 96 female who receiving dialysis treatment three days a week in three special dialysis centers in Ankara between February-November 2016. The patients who accepted to be involved in the study filled out a questionnaire form including general information, health information, and nutrition habits with the face to face interview and biochemical parameters of the last 3 months were taken from the patient records. Food consumptions of the patients for two days (one dialysis day and one normal day) were recorded.“Simplified Nutritional Appetite Questionnaire”was applied to the patients in order to evaluate their appetite.“Subjective Global Assessment”(SGA),“Malnutrition Inflammation Score”(MIS),“Nutrition Risk Screening”(NRS-2002) and“Malnutrition Universal Screening Tool”(MUST) tests were applied and“Geriatric Nutritional Risk Index”(GNRI) value was calculated to assess nutritional status of the patients. Anthropometric measurements (height, body weight, waist circumference, hip circumference, neck circumference) were taken and body composition analyzes were performed with a Bodystat Quadscan 4000. The mean age of male patients participating in the study is 54,3 ± 9,99 years, and 51,9 ± 11,83 years for female patients. Body mass indexes of the male and female patients were 24,8 (5,7) kg/m2 and 28,3 (9,3) kg/m2 respectively. According to SGA, 70,7% of the patients were well-nourished, 21,1% were mildly-moderately malnourished and 8,2% were severely malnourished. Risk of malnutrition was found to be high in 6,2% of patients, moderate in 12,4% and low in 81,4% according to MUST and risk of malnutrition was found in 17,0% of patients according to NRS-2002. As a result of ROC analysis based on SGA results, cut-off values of MIS and GNRI tests were determined as 6,5 and 86 points, respectively. In these cut-off values, risk of malnutrition was found in 28,9% of patients according to MIS and 45,4% according to GNRI.