Bakır nanopartiküllerinin genotoksisitesinin in vitro mikroçekirdek yöntemi (OECD 487) ile araştırılması
Investigation of copper nanoparticles' genotoxicity by in vitro micronucleus assay (OECD 487)
- Tez No: 474743
- Danışmanlar: DOÇ. DR. GONCA ÇAKMAK DEMİRCİGİL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Bilim ve Teknoloji, Science and Technology
- Yıl: 2016
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Farmasötik Teknoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 86
Özet
Günümüzde nanopartiküllerin (NP) giderek artan üretimi ve kullanımı nedeniyle potansiyel sağlık riskleri de artmaktadır. Bakır (Cu) ve türevi NP'nin antimikrobiyal etkinliği gösterilmiştir. İn vitro sitokinezin bloklandığı mikroçekirdek (SBMÇ) yöntemi OECD kılavuzu (OECD 487) olarak kabul edilmiştir. Kılavuzda SBMÇ yönteminin, bazı hücre hatlarında ve NP'de uygulanmasının validasyonu için çalışılması önerilmektedir. Bu hücrelerden insan akciğer epitel kanser hücre hattı (A549), NP'ye maruziyette öncelikli olan solunum sistemini temsil ettiği ve insana ait olduğu için önemlidir. Bu çalışmada, in vitro SBMÇ yönteminin A549 hücrelerinde NP için uygulanması amaçlanmıştır. Akut ve kronik maruziyeti temsil eden 4 ve 24 saatlik iki farklı maruziyet süresi uygulanmıştır. MÇ ve MÇ'li hücre sıklığı yanında nükleer tomurcuk (NT), nukleoplazmik köprü (NPK) sıklıkları değerlendirilmiş ve sitokinezin bloklandığı proliferasyon indeksi (SBPİ) de hesaplanarak yöntem sitom yöntemi haline gelmiştir.
Özet (Çeviri)
Today, with the increase in the usage of the nanoparticles (NP), their potential health risks are also increasing. Copper (Cu) and Cu derived NP were shown to have antimicrobial activity. In vitro cytokinesis blocked micronucleus assay (CBMN) has been adopted as OECD guideline (OECD 487). In the guideline, application of the CBMN for some cell lines and for NP is suggested to be studied for their validation. Among these cell lines human epithelial cancer cell line (A549) is important for NP exposure. In this study the aim was to use in vitro CBMN in A549 cell line for NP. 4 hours and 24 hours two different exposure duration representing acute and chronic exposures were applied. Besided MN and micronucleated cell frequencies, evaluation of nuclear bud (NB), nucleoplasmic bridge (NPB) frequencies and calculation of cytokinesis blocked proliferation index (CBPI), the method became cytome assay.