Instrumentation and monitoring in geotechnical engineering
Temel mühendisliğinde aletsel gözlem
- Tez No: 47475
- Danışmanlar: PROF.DR. H. TURAN DURGUNOĞLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İnşaat Mühendisliği, Civil Engineering
- Yıl: 1995
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Boğaziçi Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Sayfa Sayısı: 123
Özet
KISA ÖZET TEMEL MÜHENDİSLİ?İNDE ALETSEL GÖZLEM Temel mühendisliğinde aletsel gözlem otoyol yapımında, yeraltı kazıları ve derin kazılarda başta olmak üzere sıkça kullanılmaktadır. Aletsel gözlemin uygulamaları arasında yeraltı suyu, deformasyon, toplam zemin gerilmesi ve kayada gerilme değişiminin gözlenmesi yer alır. Bu ölçümlerde kullanılan aletler olarak piyezometre, çatlak ölçer, ekstansometre, oturma kolonu, inklinometre, basınç hücresi ve stresmetre sayılabilir. Bu çalışmada aletsel gözlem konusunda mevcut aletler ve bunların uygulamaları özetlenmiş ve temel mühendisliği problemlerinin çözümünde piyezometre ve oturma kolonlarının uygulamasını içeren iki vaka analizi sunulmuştur.
Özet (Çeviri)
IV ABSTRACT INSTRUMENTATION AND MONITORING IN GEOTECHNICAL ENGINEERING Instrumentation and monitoring is widely used in geotechnical engineering, especially in highway constructions, underground excavations and deep cuts. The application of geotechnical instrumentation involves the monitoring of parameters such as groundwater, deformation, total stress in soil and stress change in rock. Instruments in this category include piezometer, crack gage, extensometer, settlement column, inclinometer, pressure cell and stressmeter. In this study the application of the available instruments are outlined and two case studies involving the application of piezometers and settlement columns in the solution of foundation engineering problems are presented.