CPT as a tool in assessment of soil improvement aganist liquefaction
Sıvılaşmaya karşı zemin ıslahında konik penetrasyon deneyinin kullanımı
  1. Tez No: 95374
  2. Yazar: CANAN EMREM
  3. Danışmanlar: PROF. DR. H. TURAN DURGUNOĞLU
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: İnşaat Mühendisliği, Civil Engineering
  7. Yıl: 2000
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Boğaziçi Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Geoteknik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 332
Özet
ÖZET SIVILAŞMAYA KARŞI ZEMİN ISLAHINDA KONİK PENETRASYON DENEYİNİN KULLANIMI Bu doktora, konik penetrasyon deneyi (CPT), zemin sıvılaşması ve zemin ıslahı konulanm bütünleştirici bir çalışma niteliğindedir. Çalışma kapsamında öncelikle geoteknik mühendisliğinde CPT'nin farklı alanlara yönelik çok yönlü kullanımı hakkında bilgi verilmiş olup özellikle zemin ıslahı ve sıvılaşma potansiyeli analizlerine yönelik uygulamalardaki önemi vurgulanmıştır. Geoteknik mühendisliği literatüründe yer alan, zemin sıvılaşması ve zemin ıslahı tekniklerine ait genel tanımların ve metodoloji tariflerinin verilmesini takiben Türkiye için derlenen, CPT, SPT, laboratuvar deneyi sonuçlarım içeren ve yaklaşık 50 farklı sahadan elde edilen 600 adet CPT sonucunu kapsayan bir veri tabam sunulmuştur. Literatürde daha önce sunulmuş olan ve SPT/N değeri, ince dane yüzdesi, kayma mukavemetine ilişkin ampirik bağıntılar, sunulan veri tabanından elde edilen sonuçlar ışığında karşılaştırmalı olarak değerlendirilmiştir. Çalışma kapsamında Türkiye'nin birinci derece deprem bölgelerinde yeralan ve sıvılaşmaya karşı zemin ıslahı uygulanan iki farklı saha, vaka analizi olarak detaylı incelenmiştir. İzmir'de yeralan ilk sahada Türkiye'de en fazla enerji seviyesinin kullanıldığı“Dinamik Konsolidasyon/Dinamik Yerdeğiştirme”uygulaması gerçekleştirilmiş olup sahada elde edilen ıslahın mertebesi ve etkili derinliği belirlenmiştir. Zemin ıslahı olarak“Jet Grouting”yönteminin uygulandığı İzmit' deki diğer saha ise 17 Ağustos 1999 depremi esnasında kuvvetli yatay yer ivmelerine maruz kalmıştır. Sahada uygulanan kalite kontrol/kalite tayini programı dahilinde yerleştirilen oturma gözlem cihazları vasıtasıyla sahanın sismik performansım doğrudan gözlemlemek ve değerlendirebilmek mümkün olmuştur. Her iki sahada da çok sayıda CPT'yi de kapsayan toplam kalite kontrolüne yönelik testler gerçekleştirilmiş olup zemin ıslahı sonrası sıvılaşma analizleri yapılmıştır.
Özet (Çeviri)
IV ABSTRACT CPT AS A TOOL IN ASSESSMENT OF SOIL IMPROVEMENT AGAINST LIQUEFACTION This thesis presents a comprehensive study in the triangle of CPT, soil liquefaction and soil improvement subjects. Within the scope of the study, first CPT, as a tool in geotechnical engineering is introduced and its usage in various contexts is explained with specific emphasis in soil improvement applications and liquefaction potential assessments. Then the definitions and methodology regarding to soil liquefaction and improvement techniques are given. A large database from Turkey, formed by CPT and boreholes with SPT values and laboratory test results, is compiled including approximately 50 sites with 600 CPTs. The results are interpreted and evaluated for comparisons with previously developed empirical correlations regarding SPT/N value, fine content and strength characteristics. Two case study sites located in seismically active regions in Turkey are reported where soil improvement was applied to reduce liquefaction potential. Dynamic consolidation/ Dynamic replacement (the largest scale applied in Turkey so far) was realized in Izmir site where the depth of effective densification and level of improvement were estimated. Jet grouting was applied in Izmit site as the soil improvement method where instrumentation installed for settlement monitoring made possible direct assessment of the seismic performance during the strong earthquake hit on 17th of August 1999. Extensive quality control testings including CPTs were realized at both sites allowing post- improvement liquefaction assesments also being compared with the results of the SPT/N based analyses.