Sağlıklı yaşam ve spor merkezlerine katılan bireylerin serbest zaman etkinliklerine yönelik tutumları ve karşılaştıkları problemler: Ankara ili örneği
The attitudes of individuals' that participate in wellness and fitness centers towards leisure activities and the problems they encounter
- Tez No: 474777
- Danışmanlar: PROF. DR. ÖZBAY GÜVEN
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Spor, Sports
- Yıl: 2017
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Beden Eğitimi ve Spor Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 143
Özet
Bu araştırmada, Ankara ilindeki sağlıklı yaşam ve spor merkezlerine katılan bireylerin serbest zaman etkinliklerine yönelik tutumlarının ve yaşadıkları problemlerin demografik özelliklerine göre karşılaştırılması amaçlanmıştır. Araştırmada veri toplama aracı olarak araştırmacı tarafından geliştirilen“Serbest Zaman Etkinliklerine Katılımda Tutum Ölçeği (SZEKTÖ)”ve“Serbest Zaman Etkinliklerine Katılımda Problem Anketi (SZEKPA)”kullanılmıştır. Elde edilen verilerin değerlendirilmesinde istatistiksel yöntem olarak; frekans, yüzde dağılımları, Ki Kare testi, iki bağımsız grup için t-Testi, ikiden fazla bağımsız grup olduğunda tek yönlü varyans analizi (ANOVA) kullanılmıştır. Buna bağlı olarak gruplar arasındaki farkı bulmak amacıyla da Tukey LSD ve Dunnett C testleri uygulanmıştır. Araştırma sonuçlarına göre serbest zaman etkinliklerine yönelik tutumun, erkeklerin kadınlara göre olumlu olduğu belirlenmiştir. Serbest zaman etkinliklerine katılımda yaşla birlikte bilişsel tutumun arttığı, duyuşsal tutumun ise azaldığı gözlemlenmiştir. Öğrenim durumlarına göre serbest zaman etkinliklerine katılımda tutumların, istatistiki açıdan anlamlı ve lisansüstü düzey lehine olduğu sonucuna ulaşılmıştır. Evli bireylerin bekâr bireylere göre daha olumlu tutum içinde oldukları da gözlemlenmiştir. Gelir düzeyleri arttıkça etkinliklere katılıma yönelik tutumun daha olumlu olduğu belirlenmiştir. Kamu sektörü çalışanlarının diğer meslek gruplarına göre olumlu tutum içinde oldukları görülmüştür. Çalışma süreleri açısından daha tecrübeli çalışan bireylerde olumsuz tutum gözlemlenmiştir. Serbest zaman etkinliklerine katılımda cinsiyetler açısından maddeler bazında ekonomik, bireysel ve tesis problemleri alt başlıklarında anlamlı farklılıklar ortaya çıkmıştır. Serbest zaman etkinliklerine katılan 18-24 yaş arası katılımcıların serbest zaman etkinliklerine katılımlarında yaşadıkları ekonomik problemlerin 25-30 yaş gurubu arası katılımcılara oranla daha olumsuz olduğu görülmektedir. Öğrenim durumlarına göre ise lisans öğrenim düzeyindeki katılımcıların diğer öğrenim düşeyindeki katılımcılara göre daha fazla problemlerle karşılaştıkları sonucuna ulaşılmıştır.
Özet (Çeviri)
The purpose of this study was to determine attitudes of exercisers in the wellness and fitness centers towards leisure activities and to identify the problems they encountered. Secondly, we aimed to examine attitude differences in terms of some socio-demographic variables among exercisers. Total 428 exercisers (nwomen=206, nmen=222,) participated in this study. Data were collected by using“Leisure Activities Attitude Scale (LAAS)”and“Leisure Activities Problem Questionnaire (LAPQ)”developed by the researcher in December, 2016. Besides descriptive statistics, we used independent sample t-Test, One-way ANOVA and Chi Square Test to analyse the data. t test results indicated that male participants had positive cognitive attitudes towards leisure activities than female participants. Participation in leisure time activities increased cognitive attitudes and decreased affective attitudes with age. Also unmarried participants had positive cognitive attitudes than married participants. In particular, public sector employees were found to be in positive affective attitude compared to other occupational groups. Negative behavioral attitudes have been observed in working people who are more experienced in terms of working time. Chi Square Test results indicated that regarding problems encountered in participation of leisure activities, we found age group differences in subscale of time and economical problems. 25-30 years of age group had higher scores on this subscale than those of other age groups. In addition, results showed significant differences in the subscales of individualized, psychological and economic problems in terms of residence zones of participants. Regions with high socio-economic level had higher scores in these subscales than those of low ones.