Kronik obstrüktif akciğer hastalığı olan bireylerde sağlık koçluğunun tedaviye uyum, öz etkililik ve yaşam kalitesi üzerine etkisi
The effect of health coaching on treatment adherence, self-efficacy, and quality of life in patients with chronic obstructive pulmonary disease
  1. Tez No: 474776
  2. Yazar: DERYA TÜLÜCE
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. SEVİNÇ KUTLUTÜRKAN
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Hemşirelik, Nursing
  7. Yıl: 2017
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Hemşirelik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 170
Özet
Bu araştırma, Kronik Obstrüktif Akciğer Hastalığı olan bireylerde sağlık koçluğunun tedaviye uyum, öz-etkililik ve yaşam kalitesi üzerine etkisinin incelenmesi amacıyla randomize olmayan kontrol gruplu deneysel çalışma olarak yapılmıştır. Çalışmanın örneklemini 13 Haziran 2016- 2 Haziran 2017 tarihleri arasında sağlık koçluğu ve kontrol grubunda 27 hasta olmak üzere toplam KOAH'lı 54 hasta oluşturmuştur. Araştırmanın verileri“Anket formu”,“St. George Solunum Anketi (SGRQ)”,“Morisky 8-Maddeli İlaca Uyum Ölçeği”ve“KOAH Öz-etkililik Ölçeği”ile toplanmıştır. Sağlık koçluğu ve kontrol grubundaki hastalara öncelikle KOAH hasta eğitimi ve eğitim kitapçığı verilmiştir. Sağlık koçluğu grubundaki hastalarla ilk iki ay haftada bir, sonraki ay iki haftada bir ve son iki ay ayda bir olmak üzere toplam 12 koçluk görüşmesi yapılmıştır. Kontrol grubundaki hastalara hasta eğitimi dışında herhangi bir müdahalede bulunulmamıştır. Veriler sayı, yüzdelik, Ki-kare, Wilcoxon İşaret, Mann Whitney-U testleri ile değerlendirilmiştir. Sağlık koçluğu sonrasında iki grup arasında hastaların KOAH öz etkililik ölçeği genel skorunda ve SGRQ toplam puanında etkileşim değerleri açısından istatistiksel olarak anlamlı fark vardır (p0,05). Sonuç olarak, sağlık koçluğu uygulaması, KOAH'lı hastaların tedaviye uyum sağlamalarını kolaylaştırarak ve öz etkililik becerilerini arttırarak yaşam kalitesinde yükselmeye katkı sağladığı için önerilebilir.
Özet (Çeviri)
This experimental study with non-randomized controlled group study was conducted to evaluate the effect of health coaching on treatment adherence, self-efficacy, and quality of life in chronic obstructive pulmonary disease (COPD) patients. The sample group was constituted of 54 COPD patients (27 patients both health coaching and control groups) and was selected between 13 July 2016 and 2 July 2017. The data were gathered via a questionnaire form, the St. George Respiratory Questionnaire (SGRQ), the 8-Item Morisky Adherence Scale (MMAS-8), and the COPD Self-Efficacy Scale. Initially, a COPD patient education and an education brochure were given to both groups. A total of 12 coaching interviews was conducted with the patients in the health coaching group, weekly in the first two months, biweekly in the following month and once-in-a-month in the last two months. No intervention was performed in the control group with the exception of patient education. The data were evaluated via frequencies, Chi-square, Wilcoxon Sign and Mann Whitney-U tests. After the health coaching intervention, the COPD self-efficacy scale general score and SGRQ total score were found statistically significant different between two groups in terms of the interaction values (p0,05). In conclusion, the health coaching intervention is recommended, because it contributes to facilitate the treatment adherence and increase the self-efficacy skills by improving the quality of life of the COPD patients.